BBOM Ankara; “Güz hüznüne neşe katanlar”

Sonbaharın getirdiği puslu sabahlara uyandığımız şu günlerde, yataklarından ilkbahar enerjisiyle kalkan kediler enerjileriyle güzü neşelendiriyorlar!

Zaman su gibi akıp geçti. Meraklı Kediler  eğitim ve öğretim hayatlarının ilk ayını çoktaaan doldurmuşlar. Hatta sonbahar gelmiş, doğaya renklerini vermiş, güz iyice kendini hissettirmiş!

Okulların açıldığı tarihlerde hala devam etmekte olan bahar havası artık sona erdi. Ağacımızda elma kalmadı, yemyeşil çimenlerimiz sararmaya yüz tuttu, montlar ve yağmur çizmeleri çekildi derken bir gün meraklı kediler ağaçlardan aşağıya kendini bırakan yaprakları toparlayıp “Bunlar kendiliğinden aşağıya düşüyor. Haydi bunları toprağa dikelim, yeniden ağaç olsunlar. Ağaçlar olmazsa hayat olmaz!” deyince gündemimiz kendini belli etmiş oldu. Sonbaharı konuşmalıydık. Etrafımızda neler olduğunu gözlemlemeli, nedenlerini anlamalıydık, meraklıydık ne de olsa!

Çember saatlerimizde bol bol sonbaharı konuştuk. Okuma saatlerimizde mevsimleri anlatan kitapları seçtik. Bahçemizden sonbaharın izlerini takip ettik, kurumuş yaprakları, düşmüş dalları, tohumları topladık. Hangi ağaca aitti, neden düşmüştü, neden kurumuştu merak ettik, cevaplarını aradık. Sonra bir kitaptaki çizim bize ilham verdi, topladıklarımızı faaliyete dönüştürdük ve sonbaharın gelişini kendi yaptığımız sonbahar süslemeleriyle kutladık!

Artık kış geliyor, kar yağacak ve bembeyaz bir örtü örtülecek doğaya. Meraklı kedilerin kafasında yine bin bir soru…Bu yapraklara, ağaçlara, hayvanlara ve bütün canlılara neler olacak? Doğa nasıl uyuyup nasıl uyanacak? Sonbahara dokunduğumuz gibi kışa da dokunabilecek miyiz, nasıl yaşayacağız kışı okulumuzun bahçesinde, karın tadını çıkarabilecek miyiz? Zaman neler getirir, kış nasıl geçer? Bunları belki bilemiyoruz ama meraklı kedilerin bizlere öğrettiği bir şey var: bulunduğumuz anın tadını çıkarmak, hem de kocaman bir gülümsemeyle…

bank

Sonbahar mevsimi konusundaki meraklarımızın ortaya çıkmasına sebep olan doğa hazinesi!

kitap

Doğa hazinelerimiz de bu yıldızlar gibi, uçurtmanın kuyruğu olsa, öylece salınsa…

tavanaasma

Kuru yapraklara en yakışan renk mandalina kabuğu turuncusudur dedik. Sınıfımız mis gibi kokuttuk!

camdansarkıtma

Sonbahar renkleri nasıl da yakıştı okulumuza!

Biz bu sonbahar mevsimini çok sevdik, çoooook!

Meraklı kedilerin gözümüzden bakınca hüznün habercisi sandığımız sarı yapraklar yeşeriyor, soğuyan hava içimizi ısıtıyor.