BBOM Antalya İçin İletişim Önerileri

Antalya Başka Bir Okul Mümkün Eğitim Kooperatifi olarak kooperatif kurma sürecinde ve okulumuzu açacağımız güne kadar bizi geliştiren iletişim yaklaşımları olduğu kadar, çalışmalarımızın hız kazanmasına engel olan bazı iletişim yaklaşımları olduğunu fark ettik. Bu farkındalık sayesinde hangi yaklaşımların bize iyi geldiği, hangi yaklaşımların bizi olumlu yönde etkilemediği konusunda netlik kazandık. Edindiğimiz bu deneyimleri, hem aramıza katılmayı düşünen ebeveynlerle hem de kooperatif kurma-okul açma sürecinde olan diğer BBOM gönüllüleri ile paylaşmak istedik.

Aşağıdaki tabloda bizi geliştiren, çalışmalarımıza hız kazandıran, bize artı değer katan iletişim örnekleri ile birlikte bizim için motivasyon ve etki yaratmayan, yolumuzu aydınlatmaya yetmeyen iletişim örneklerini bir arada sunmaya çalıştık. Etkili iletişim ve iyi niyetli çabalarla beraber çocuklarımızın hayalindeki okulu hep birlikte faaliyete geçirebilmek dileğiyle…

BBOM Antalya İçin Yetersiz ve Geliştirici İletişim Örnekleri:

YETERSİZ İLETİŞİM GELİŞTİRİCİ İLETİŞİM
“Okulu ne zaman açacaksınız?” “Okul açma sürecinde hangi noktadayız ve belirlenen bir yol haritamız var mı?”
“Okulu bir açsalar da çocuğumuzu versek.” “Çocuğumu vermeyi düşündüğüm okul, ebeveyn inisiyatifi yüksek bir okul olduğu için benim de önceden onlarla tanışmam ve kaynaşmam gerekir. Bu nedenle her buluşmaya müsait oldukça katılıyorum.”
“Okul açma konusunda çalışan ekipten somut adımlar bekliyorum.” “Sürece dâhil olup atılmasını beklediğim somut adımlar konusunda ekipteki arkadaşlarla işbirliği yaparak çaba göstermeyi ve şartlarıma uygun şekilde emek sunmayı düşünüyorum.”
“Okul bir açılsın, sürece öyle dâhil olacağım.” “Okulun açılması için benim de sürece dâhil olmam gerekiyor.”
“Ben sürece dâhil olmuyorum çünkü hali hazırda ilgilenen arkadaşlar var ve onların düzenini bozmak istemem.” “Katıldığım toplantılar, yaptığım konuşmalar, yazışmalar ve yaptığım okumalar sonrasında okul açma sürecine katkı sağlayacağım bir alan buldum. Bu konuda çalışmalara katılabilirim.”
“Sizi heyecanla takip ediyorum.” “BBOM Antalya ekibi olarak güzel çalışmalar yapıldığını görüyor/duyuyorum. Kooperatif için gerekli olan iş bölümüne elimden geldiğince ben de katkı sağlamak isterim. …….. konularında destek sunabilirim.”
“Toplantıda/etkinlikte hoşuma gitmeyen durumlar oldu ve bir daha gitmeyi düşünmüyorum.” “Toplantıda/etkinlikte düzeltilmesinin iyi olacağını düşündüğüm durumlar oluştu ve ekipten bazı kişilere bunun çözümü ile ilgili düşüncemi ifade ettim. Düzeltilmesi konusunda “barışçıl ve katılımcı” olacağım.”
“Bence çok zor bir iş.” “Okul açma süreci yorucu olsa da; bu sürecin sonunda, çocuklarımızın hakkı olan eğitimi almaları ve zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimleri için çok önemli bir adım atmış olacağız. Bu adım, aynı zamanda eğitim sistemi için de rol model olacak. Bunun mimarlarından biri olmak gurur verici. Ayrıca katılımcı ve barışçıl öğrenme ortamları sayesinde kendi kişisel gelişim sürecimi de destekleyeceğim. Aslında bu süreç sayesinde hem ben, hem de çocuğum kazanacak.”