BBOM İzmir’den Son Havadisler

Etkinlik tempomuza kendimizin bile yetişemediği bir döneme girdik; haftada 2 gün tanıtım toplantılarımız, yeni üyeliklerimiz, piknik, eğitim seminerleri, paneller, güney grubu çalışmaları… Bu durumdan memnunuz ve okul açmaya epey yaklaşıyorken neredeyiz, neler yapıyoruz hakkında sizleri de haberdar etmek istedik:

Her Perşembe ve Pazar günü düzenlediğimiz tanıtım toplantılarımız devam ediyor. Katılımı 4-5 aileyle sınırlı tuttuğumuz toplantılarımız; BBOM fikri, pratiği, bizim yolumuz, katılımcıların soruları, fikirleri ve ihtiyaçlarının bir araya geldiği buluşmalarımızdır. Bu buluşmalar, kooperatifimize üye olmak isteyen aileler için de bir ilk adım. Evet, büyüyoruz, her anlamda güçleniyoruz ve hayalimize bir adım daha yaklaşıyoruz.

Geçen hafta kooperatifimizin 1. yılını bir piknik organizasyonuyla kutladık. Kooperatifimizin kuruluşunun 1. yıldönümü kutlaması, baharın gelişi, çocukların doğum günleri… Hepimiz kutlanacak bir şeylerimizi getirdik. 🙂 Pikniğe otomobille gelenler olduğu kadar bisikletlerle gelen arkadaşlarımız da oldu. Yol kenarından geçerken bizi görüp pikniğe katılan takipçilerimiz de vardı. Bol yiyecek, çocuklar ve büyükler için oyunlar, hayli sohbet… Neşeli bir gün geçirdik.

Daha geniş katılımlı organizasyonlar için de hazırlanıyoruz.

Bu yıl ilki düzenlenen Kemalpaşa Orkunoğlu Kolej’nin “Felsefe Günleri” etkinliği kapsamında, Köy Enstitüleri’nin, Çocuk Edebiyatının, Psikolojinin konuşulduğu “Çağdaş Eğitime Farklı Perspektiflerden Bakmak” temalı etkinlikte BBOM İzmir Kooperatifi de bir oturuma katıldı! Kooperatif adına “Felsefe Günleri”ne katılan Yasin Sancak, tüm gün süren etkinliğin ilk oturumunda, “Başka Bir Okul Mümkün” projesini anlattı.

19 Nisan Pazar günü Urla’da Başka Bir Okulu var edebilmek için tanıtım ve tanışma toplantımızı, Huzurla Kitap Cafe’de gerçekleştirdik. BBOM fikrini konuşmak, gelişmeleri takip etmek ve bundan sonra neler yapacağımıza karar vermek toplantımızın öncelikli gündemini oluşturuyordu.

Bu hafta, 24 Nisan Cuma günü, Yenilikçi Öğrenme Merkezi (YÖM) kurucusu Kayhan Karlı’yla “21.yüzyıl Okulu ve Öğrenme”nin neliği, nasıllığına araştırmacı bir bakış oluşturacak ücretsiz bir eğitim semineri düzenliyoruz. Bekleriz… Etkinliğin detayları için tıklayın>>

8940_382799368595356_4194274256297657029_n

İzmir’de “Başka Okullar”a talep, merak ve ilginin yoğunluğunun farkında olarak elimizdeki her imkanı bu okulları var edebilmek için kullanmaya, her türlü çabaya destek olmaya çalışıyor ve özen gösteriyoruz. Gelen her mail, sorulan her soru, ortaya atılan her fikir, kooperatife katılan her yeni aile, sudaki halkaların genişlemesi gibi, BBOM İzmir için değerli.

Önümüzde, güneyde de bir BBOM Okulu için yol haritası çıkarmak, kuzeyde kuracağımız okulumuz için Sasalı’daki yerimizi kesinleştirmek, kooperatifimize destek ve katılımı artırmak gibi öncelikli işlerimiz var. Kısacası, yapacak çok işimiz, konuşacak çok sözümüz, hayallerimizi gerçekleştirmek için gücümüz, İzmir’de “neredeyse” bir BBOM Okulumuz var!..