BBOM Modeli Oryantasyonu

11-14 Kasım tarihlerinde BBOM Model Geliştirme Ekibi, Öğretmen Köyü’nde BBOM Modeli Oryantasyonu programını gerçekleştirdi. Programa, Ankara Meraklı Kedi, İstanbul Koşan Kaplumbağa, Çanakkale Bilge Leylek ve Eskişehir Uçan Bisiklet’te bu yıl çalışmaya başlayan toplam 15 öğretmenimiz katıldı.

Program, BBOM Okullarında yeni çalışmaya başlayan öğretmenlerimizin modele ilişkin genel bir vizyon sahibi olmasını; Demokratik Yönetim, Alternatif Eğitim ve Ekolojik Duruş eksenleri ile ilgili teorik bilgi, uygulama örneklerine aşinalık kazanmasını ve modelin nasıl bir anlayış ve idari-fiziksel yapılandırma ile hayata geçirilebileceğine ilişkin öneriler sunmayı hedefliyordu.

BBOM Öğretmen Köyü’nde ilk sabahın ilk tanışma oyunu ile başlayan öğrenme sürecinde hepimiz her BBOM’un öğrenme için bir araya geldiği her defasında olduğu gibi hedeflediklerimizin çok daha fazlasını öğrendik.

Katılımı, katılım basamaklarını, bu basamakların çember, okul meclisi ve çatışma çözümü mekanizmalarında nasıl hayata geçtiğini; karma yaşı, eğitimde çocuk katılımını, interdisipliner yapıyı, bireysel öğrenmeyi nasıl planlayıp uygulayabileceğimizi; atölyeleri nasıl yapılandırdığımızı, ekolojik duruş ekseninin okul yaşantısında ve akademik hayatta hangi pratiklerle ele alınabileceğini paylaştık, düşündük birlikte. Bütün bunları yaparken kendimizin ve çocuklarımızın yaratıcılığını canlı tutmak için neler yapabileceğimize kafa yorduk.

Modelin herkesin katılımını destekler biçimde uygulanabilmesi için okul mekanlarının, günlük, haftalık, yıllık akış; bir BBOM öğretmeni olarak gelişip büyümemizde bize destek olacak şiddetsiz geri bildirim süreçlerini nasıl yapılandırabileceğimizi konuştuk.

Dört günün sonuna doğru BBOM Modeli’nin tarihçesi, BBOM Derneği ve bileşenleri üzerine sunumlarla programın başından beri biriktirdiğimiz parçaları her birimiz kendi biricikliğimizle birleştirdik.

Katılımcı ve barışçıl öğrenme topluluğu vizyonunun çok çeşitli şekillerde hayata geçtiği bu dört günde; sorular atölyeye, paylaşımlar oyuna, oyunlar şölene dönüştü. Köyün eşsiz doğası ve huzuru bambaşka öğrenmelerin kapısını araladı.

Programda yazan yazmayan bir sürü alet edevatla okullarına dönen öğretmenlerimizin varlığı ve katılımı ile topluluğumuzun her geçen gün güçlendiğini bir kez daha deneyimledik. Başka okullar mümkün yolculuğumuzda eğitim uygulamaları adına biriktirdiklerimizin verimini paylaştık. Daha çok biriktirip daha çok paylaşma umudu ve heyecanı ile doluyuz.