Biz; ebeveynlerden öğretmenlere, çocuklardan aktivistlere, eğitim bilimcilerden çeşitli uzmanlara kadar, Türkiye’deki eğitim meselesiyle derdi olan, konuşup kararmaktan usanmış, “bi’şey yapmalı” diyen geniş bir topluluğuz.

Bu yüzden biz; eğitim-öğretim süreçlerinin asıl öznesi olan çocukların sözünün dinlendiği ve duyulduğu, onları karar alma mekanizmalarına dahil eden bir okul hayal diyoruz. Bu yüzden biz; her çocuğun biricik olduğu, farklı hızda ve farklı şekillerde “öğrendiği” gerçeğinden hareketle hepsine özel yaklaşan ve içlerindeki doğuştan gelen yaratıcılığı besleyen bir okul hayal ediyoruz. Bu yüzden biz; salt piyasa ve kar amacıyla işletilmeyen, metalaşmamış, sosyal adalet duygusuna halel getirmeyecek kolektif  sermayeyle kurulan ve işletilen bir okul hayal diyoruz. Bu yüzden biz; kuşun, taşın, suyun, toprağın, karıncanın yani bilcümle varlığın insan kadar değerli addedildiği bir okul hayal ediyoruz.

Ve bu yüzden biz; Başka Bir Okul Mümkün diyoruz! Ankara’dan Van’a, İstanbul’dan Kaş’a, Bodrum’dan Çanakkale’ye, İzmir’den Eskişehir’e Türkiye’nin onlarca bölgesinden yüzlerce üyesi, gönüllüsü ve takipçisi olan büyük bir aileyiz biz. Çoğumuz birbirimizi hiç görmedik bile; ayrı ayrı yerlerde aynı hayal için didiniyoruz. Ve bütün bunlar tamamen gönüllü emekle yapıyoruz.

Derneğimizin merkezi İstanbul’da ama profesyonel çalışanımız olmadığı için genelde ofiste kimse bulunmaz. Zaten BBOM Derneğinin şu anki faaliyetlerinin çoğu da İstanbul dışında. Bu noktada çok sık sorulan bir soruya da cevap verelim: “BBOM Derneğinin kendisi okul açmıyor, yerellerinde okul açmak isteyen ebeveyn ve gönüllülere destek oluyor; bu amaçla BBOM eğitim modelini geliştiriyor, aktarıyor, öğretmen eğitimi düzenliyor ve savunu faaliyetleri yapıyor. Yani özetle okulları açmak ve işletmek yerellerin işi; modeli geliştirmek ve yaymak da Derneğin işi. Derneğin Yürütme Kurulu bir ya da iki ayda bir farklı bir ilde toplanıyor ve genel dernek politikasına dair kararlar alınıyor. Bu toplantılara okul kuran ya da kurmaya çalışan “BBOM Kooperatifleri” ya da “BBOM Girişimleri” temsilcileri de davet ediliyor. İhtiyaç duyduğumuzda uzmanların da katılıyla farklı konulara yönelik çalıştaylar yapılıyor. 2015 başında alınan YK kararı gereğince toplantı özet tutanakları sitemizde yayınlanıyor.

“İyi de isminiz, cisminiz yok mu sizin?” diye soranlar için de 2016 Şubat ayı itibariyle bir araya gelen YK’ üyelerinin ve BBOM’un tam zamanlı pek gönüllü çalışanının kimler olduğunu, dilimiz döndüğünce, aşağıda aktarmaya çalıştık.  Buraya kadar okuduğunuza göre de, artık siz/biz ayrımına bir son verip “gelin Başka Okullar yolunda “birlik” olalım” diyoruz!

GÜLEN FOTOMehmet Soycan

Yönetim Kurulu Başkanı

Tanıtım Koordinatörü

mehmet@baskabirokulmumkun.net

1961 yılında Akşehir’de doğdum. Nasrettin Hoca’dan bilirsiniz orayı. Gazi İlkokulunda okudum. Evimiz okulun bahçesine açılan bir çıkmaz sokaktaydı. Atletik bir vücudum vardı, fark eden olsaydı o günlerde çok iyi bir sporcu olabilirdim. Bir gün futbol oynarken bileğim çıkınca sporla ilişkim tamamen sona erdi.
Ailem fazla hareketli olduğumdan olsa gerek beni biraz dinginleştirmek istiyordu. Hoca yapmak için Kuran Kursuna verdiler ilkokuldan sonra… Annemin hissesi olan arsaya yapılan ortaokulun müdürü Muzaffer Bey: “Madem arsayı bağışladınız, bizim de size bir iyiliğimiz dokunsun, yok mu okutulacak hiç çocuğunuz?” dediği için tesadüfen son gün yatılı Kuran Kursundan alındım ve sürpriz bir biçimde ortaokula başladım. Herkes okumak için köyden kente gelirdi, ben üç yıl kentten köye okumaya gittim.
Hoca olacaktım, öğretmen oldum. :)
İnsanın en büyük şansının iyi bir öğretmenle karşılaşması olduğunu yaşayarak öğrendim.
Akşehir Öğretmen Lisesinde, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Edebiyat Bölümünde okudum. Kısa süre gazetecilik yaptım Konya’da… Sonra yirmi yıl öğretmenlik, okul müdürlüğü, sendika yöneticiliği… Oğlum nedeniyle ebeveyn de oldum. Çok iyi denilen okullarda da çalıştım, çok berbat denilen okullarda da… Geçirmediğim soruşturma, almadığım ceza kalmadı, almadığım ödül de… Eğitimde yaşanan her sorunu, her iyiliği her cepheden yakından gözlemledim, çok iyi biliyorum.
Eğitimin odağına “öğretme”nin değil “öğrenme”nin yerleşmesi gerektiğine inanıyorum, çocuk odaklı bir eğitimin yaygınlaştırılmasına da… Okullarımızda var olan kültür ve siyasi etkiler nedeniyle her geçen gün daha da bozulan eğitimin içeriden etkileyerek olumlu yönde değiştirilmesine dair umudum yıllar içinde tükendi. Dışarıdan sivil bir hareketle daha güçlü bir etkilemenin olabileceği hayalinin peşine düşünce Başka Bir Okul Mümkün’le tanıştım. O günden beri BBOM İstanbul girişiminin aktif bir gönüllüsüyüm.

feyzaFeyza Eyikul

YK Başkan Yardımcısı

Öğretmen Köyü Koordiantörü

feyza@baskabirokulmumkun.net

Bursa’da doğdum. İyi eğitim için “dolgun bir rüşvet” karşılığında şehrin en iyi okullarından birine kaydedildim. İlkokul hayatıma dair en net hatırladığım anılardan birine; sabaha karşı aniden uyanıp Anadolu Lisesi Sınavı Giriş kartını bularak sınava kaç gün kaldığını sayan çocuk halimin kalp atışlarının sesi eşlik ediyor hala… Sonra sınav geldi çattı. Sözde iyi puanlar aldık ama akranlarımızın sayısı çok, şehrimizdeki kontenjan azdı… Ebeveynlerimiz bir araya gelip şehrimize bir Anadolu Lisesi açtırmak için inisiyatif kurdular. Kolay olmadı tabi, aylarca uğraştılar. Akranlarım okul yollarında gidip gelirken ben 3 ay gideceğim okulun açılmasını evde bekledim. İyi ki beklemişim, inisiyatifin eli değdiğinden olsa gerek ilk yıllarımız görece pek iyi geçti. Standart bir okul yaşantımız devam ederken öğretmenlerimiz okul dışına taştı. Okulumuza özellikle tayin isteyen birkaç öğretmenimin rehberliği hayatımda çok belirleyici oldu. Tabi sonra yine sınav telaşı… İlk gençlik heyecanlarımızı, ilgilerimizi, mutluluklarımızı sınav sonrasına erteledik durduk. Böylece birikmiş bir çoşku ve heyecanla gittim üniversiteye. Hatırı sayılır bir üniversitenin hatırı sayılır bir bölümüne… Okumaya, izlemeye, dinlemeye, tartışmaya doymak için gittim. Üniversitenin lisenin devamından çok da fazla bir şey olmadığını fark etmek ise pek uzun sürmedi maalesef…Üzerine çokça yüzleşme… Yaşama dair çok temel birçok şeyden bihaber olduğumla, öğrendiğim tarihin pek de gerçekle ilgisi olmadığıyla, doğayı tanımadığımla, hatta nasıl öğrendiğimi bile bilmediğimle yüzleştim. Okulda birçok tür ayrımcılığı yaşayarak öğrendiğimle, içselleştirdiğimle yüzleştim. Bireysel başarıya odaklı, rekabetçi ve sözde demokratik bir eğitimle nasıl da sistemin bekası için yetiştirildiğimle yüzleştim. “Bi’şey yapmalı!” derken BBOM ile tanıştım. O gün bugündür çocuklar için başka bir dünya peşinde yürüyorum…

demet-atagunDemet Atagün

Gönüllü Yönetimi

demet@baskabirokulmumkun.net

1988 yılının eylül ayında yeşilin her renginin hâkim olduğu Hemşin köyü olan Oce’de doğdum. İlk ve ortaöğrenimimi Rize’de tamamladıktan sonra MSGÜ Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandım. Eğitimim boyunca çalışkan bir öğrenci olmak yerine faaliyetten faaliyete koşan bir öğrenci olmayı tercih ettim. Üniversitede TOG ile tanışarak ve bir çok sosyal sorumluluk projesinde yer alarak “eleştirmek için değil değiştirmek için” sloganını içselleştirdim. Şimdi ise öğrencilerini her yönden destekleyen ve geliştiren çok yönlü bir rehber olmaya çalışıyorum. Bu amaçlarım doğrultusunda Başka Bir Okul Mümkün diyorum.

burak-ulmanBurak Ülman

Genel Sekreter

Genel Koordinatör

burakulman@gmail.com

1969 Ankara doğumluyum. Sırasıyla Çankaya İlkokulu, İstanbul Saint Joseph Fransız Erkek lisesi, Boğaziçi Üniversitesi İktisat bölümü, Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi yüksek lisans programı ve Sussex Üniversitesi Uluslararası İlişkiler doktora programını tamamlayarak 30 yıl boyunca eğitim sisteminin her aşamasından geçerek hâkim sorunların neredeyse hepsine maruz kaldım. Yetmiyormuş gibi Marmara ve Yıldız Teknik Üniversitelerinde akademisyen rolünü oynuyorum. Bu düzenin eğitim anlayışıyla derdim var! Bazı şeyler ciddi anlamda sorunlu! Çocuklarımıza zarar veriyoruz; onları tek tipleştiriyoruz, yaratıcılıklarını öldürüyoruz, toplumun her türlü dogması ile beyinlerini yıkayıp ileride yaşayan ölüler olmaya hazırlıyoruz. Bunların değişmesi gerekiyor. O yüzden Başka Bir Okul Mümkün diyorum.

profil alpLevent Kahraman

Sayman

Finans Koordinatörü

levent@baskabirokulmumkun.net

1979 yılında Trakya’nın tam göbeciğinde yer alan Lüleburgaz’da dünyaya merhaba demişim. Daha ilkokulda “planlanan geleceğim” için yarış atı olarak özel derslere/dershanelere başlamış ve ilk büyük yarış olan anadolu lisesi sınavlarını “sistemin” istediği gibi kazanmış ama “öğrenme” isteğimi kaybetmiştim.(bu yarıştan kim galip çıktı acaba) Lüleburgaz Anadolu Lisesindeki eğitim hayatım boyunca sütçü beygiri olmanın beni daha “mutlu” ettiğini keşfettim ancak bu keyif büyük yarış ÖSS-ÖYS kapıyı çalana kadar sürdü… Son bir atakla 1998 yılında Trakya Üniversitesi Kamu Yönetimine burun farkıyla girdik. Aynı bilinçsizlik ve istersizlik üniversite hayatımda da devam etti. Üniversite hayatımın en büyük kazanımı eşim oldu…
Daha sonra 2003 yılında başladığım iş hayatımda değişen birşey olmadı, Satış-Pazarlama alanında hala istemediğim işlerde mutlu olmadığım pozisyonlarda çalışmaya devam ediyorum…
Başka Bir Okul Mümkün Derneği ile tanışmak benim için olmasada oğlum için bir umut ışığı oldu. Başka okullar mümkün olursa, başka hayatlarında mümkün olacağına olan inancım beni elimi taşın altına koymaya yöneltti. Bu heyecan ve umut ile 2013 yılından beri BBOM Derneği ve BBOM İzmir Kooperatifinde aktif olarak gönüllü çalışmalar yapmaktayım.

IMG-20160812-WA0000Hakan Burçoğlu

Eğitim Koordinatörü

hakan@baskabirokulmumkun.net

 

74 izmir doğumluyum, psikoloji okudum sosyal antropolojide yüksek lisans yaptım. Oğlum okul çağına gelince Mutlu Keçi ile tanıştım. Sonra BBOM’un (BOM okunur)  içine düştüm, çıkamıyorum. Çıkmak da istemiyorum zaten. Burada hayal var, umut var, çaba var; birbirinden çok farklı olan ama birlikte bu işi oldurmaya çalışan insanlar var. Okullarında harika çocuklar ve öğretmenlerin olduğu bu topluluğun parçası olmak ve eğitim alanını koordine etmek oldukça heyecanlı ve sürprizle dolu bir uğraş.  BBOM’u çok önemsiyorum, büyüsün istiyorum; çünkü kaybedilen çocukluğun telafisi yok.

IMG-20160811-WA0001Alper Süzer

Yerellerle İletişim Koordinatörü

alper@baskabirokulmumkun.net

 

1982 İstanbul doğumluyum. İTÜ’de Uçak Mühendisliği okudum. Baktım dernek sosyal bilimci ile dolu, buraya analitik bir kafa lazım dedim ve yönetim kuruluna girdim :) Dernekte başka bir okulun mümkün olduğu hayaline inanan harika bir ekiple bu işi yürütmeye gönüllü olduk.
Ailecek BBOM ile tanışmamız BBOM Ankara Eğitim Kooperatifi sayesindedir. Ankara’da okul açma sürecinde ve sonrasında katılımcı, barışçıl bir topluluğun mümkün olabileceğini gördük. Oğlumuz bu topluluk sayesinde bir BBOM okulunda, Meraklı Kedi’de mutlu, özverili öğretmenleri, çalışanları ve meraklı arkadaşları ile birlikte çocukluğunu yaşıyor. İhtiyaçlarının ve bunları karşılamak için atacağı adımlarda kendinin de söz hakkı olduğunun farkında. Geçenlerde bana “kuralları büyükler tarafından konulmuş bir okulda yaşayan çocuklar için hayat ne kötü değil mi baba?”  dedi. BBOM büyüyor, yayılıyor ve umudu da peşinde gittiği yerlere taşıyor. Vereceğiniz desteklerle bu umudun yayılmasına katkıda bulunabilir,  siz de başka okulları mümkün kılabilirsiniz. Biz kimiz diye anlatıyordum bir anda tanıtım yazısına döndü galiba. Neyse, özetle: Başka Bir Okul Mümkün!!

 10941908_10205020552526906_5685960870087369472_nPelin İpek Boyacı

Dernek Çalışanı

pelin@baskabirokulmumkun.net