Çocuklarla Çocuk Hakları 3

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

 Bu yıl, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 30. yılı.

Ancak hala ‘’Bugün Çocuk Hakları Günü’’ demek zor. Her çocuğun hak sahibi, eşit, özgür ve onurlu birer birey olarak, barış içerisinde bir yaşam sürmesi için sorumluluğumuz büyük.

Barış Kütüphanesi için hazırladığımız bu liste yetişkinlerin, çocuk haklarını çocuklarla çalışmasını farklı perspektiflerden kolaylaştıracak araçlar içeriyor.

Kullananın ilham alanı bol olsun.

 

Çocuğum, Haklarım Var!    

Yazan: Ezgi Berk

Resimleyen: Funda Akman Aydemir

Yayınevi: Abm

Çocuğum, Haklarım Var! Çocuk Hakları Etkinlik Kitabı başlığı ile pek çok doldurulacak boşluk, cevaplanacak soru barındırıyor içeriğinde.

“Çocuk deyince akla ne geliyor?” sorusuyla başlayan kitap öncelikle çocuk algısına ve sözleşmeye dair kısa bir bilgilendirme yapıyor. Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 54   maddesinden hareketle belirlenen 4 temel ilkeyi açıklıyor ve “Bu çerçevede sahip olduğun haklar neler, bu hakları nasıl kullanabilirsin?” gibi soruların cevaplarını düşünmek için pek çok etkinlik fikri veriyor.

Etkinlikler sorduğu sorularla çocukların yazma, çizme, sözlü ifade etme gibi becerilerini destekleyecek çeşitlilikte sıralanmış. Kitabın sade çizimleri ise odaklanmayı kolaylaştırmış.

Bir etkinlik kitabı olarak boyutu oldukça geniş ve yeterli. Çalıştığınız çocuk grupları ile çocuk haklarını konuşmak için kitapta yer alan etkinliklerden eğlenerek ve düşünerek yararlanabilir; hem de Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde yer alan maddeleri gündeminizde tutabilir, birlikte öğrenebilirsiniz..

Kitabın sonunda yer alan İleri Okumalar & İnternet siteleri bölümünde bizim de sık sık tıkladığımız kaynaklar yer almakta. Çocuk hakları konusunda yazılmış bir etkinlik kitabını kendi dilimizde gördüğümüz için mutluyuz!

 

Okullarda Uygulanabilecek Çocuk Hakları ile İlgili Aktiviteler

Hazırlayan: Öğrenme Tasarımları

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü ile ilgili bir bilgilendirme yazısıyla başlayan kitapçık tam 18 tane okullarda uygulanabilecek etkinlikle devam ediyor. Bu etkinlikleri sinifta yapabilmeniz için uygulama süreci detaylı bir şekilde anlatılmış, kullanılabilecek malzemeler ve süre eklenmiş. Ayrıca etkinliklerin uygulama süreçlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar notlar bölümünde belirtilmiş.

Tiyatro sahneleme, şiir, hikaye, poster, fotoroman oluşturma, bilmece, tekerleme, dans etme kitapçıktaki yöntemlerden bazıları…Hakları farklı dillerde öğrenmek ne güzel! Aşağıdaki bağlantı ile ulaşması pek kolay.

https://drive.google.com/file/d/1dAPcQ9kAEz3iNAldTsmVWCsMuYnEd1JD/view?fbclid=IwAR2bAWtBGTqLRFY9Xsp3ahFjtjZI_U5dwc0O1iqRBuAhFripTxCyQBa5wRI

 

BM Çocuk Hakları Sözleşmesi̇ El Ki̇tapçığı

Sınıf kitaplıklarımızın, kütüphanelerimizin olmazsa olmazı olan Çocuk Hakları Sözleşmesi kitapçıklarından farklı bir basım daha.İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi ve Göç  Vakfı  ortaklığıyla  basılmış Çocuk Hakları el Kitapçıkları; Türkçe-Kurmanci, Türkçe-Zazaki ve Türkçe – Arapça olarak çok dilli bir şekilde basılmış.

Kitapçık çocuk dostu versiyonu olmakla birlikte, görseller sürecin başından beri çalışmadan haberdar olan Göç Vakfı’ndaki çocuklar tarafından çizilmiş. Çocuk Hakları Sözleşmesi kitapçıkları İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi internet adresinde de PDF olarak yayınlanmış.

BM Çocuk Hakları Sözleşmesi kitapçığına;

KU (KURMANCİ)/TR  https://bit.ly/2EnFzIN 

KU (KIRMANCKİ)/TR https://bit.ly/2tyaonX 

AR (ARAPÇA)/AR https://bit.ly/2IueVSw  linklerinden ulaşabilirsiniz.

 

Çocuk Hakları

Yazan: Ercüment Erbay

Yayınevi: Yeni İnsan

Yeni İnsan Yayınevi geçtiğimiz aylarda inceleyip beslenebileceğimiz pek çok kitabını bizimle paylaştı. Biz de bu listeyi hazırlamaya başladığımız gibi dönüp elimizdekilere baktık.

Eğitim Serisi’nden çıkan, “haklar” konusunda yararlanılacak iyi bir kaynak olan bu kitap Doç. Dr. Ercüment Erbay tarafından yazılmış. “Çocukluk” kavramına kısaca değindikten sonra Çocuk Hakları’na kavramsal bir çerçeve ile yaklaşıyor ve tarihçesini inceliyor. Türkiye’de çocuk haklarının nasıl algılandığı ve çocuk haklarını yaygınlaştırma ve izlemeye yönelik uygulamaların nasıl şekillendiğine eleştirel bir bakış açısı sunuyor.

Bunun yanı sıra kitapta, Türkiye’de iyi işleyen bir çocuk hakları sisteminin nasıl olması gerektiğine ilişkin model önerisi de yer alıyor.

 

Eksik Parça

Yazan: Shel Silverstein

Çeviren: Pınar Savaş

Yayınevi: Butik Yayınları

“Eksik bir parçası vardı.
Ve mutlu değildi.
Aramaya başladı eksik parçasını.
Yuvarlandı durmadan şu şarkıyı söyleyerek :
Eksik parçamı arıyorum
Eksik parçamı arıyorum
Lay-lay-looo, çoktan gittim bileee,
Eksik parçamı aramaya…”

Diye başlayan, akıcı dille yazılmış bir kitap. Eksik parçasını arayan bir kayıp hikayesi ile göz kırpıyor bize.

Kitabın sadeliği, çocuklar için tek cümlelik olan basit anlatımı ve abartı olmayan çizimleri ile az şey söylüyormuş gibi gözüken ama aslında çok şey fısıldayan yalın bir kitap.

Bir arayış hikayesi ile akıllara ilk Pezzettino’yu getirse de okuyunca “eksik” kelimesi üzerine epey düşündürüyor. Kendini tanımaya dair, eksik bulduğumuz yanımızla barışmaya ve o yanın özgünlüğüne vurgu yapan, felsefe yapabileceğiniz bir kitap. Dil, kimlik, cinsiyet, engellilik, etnik veya sosyal köken gibi farklılıkların, tamamlanması gereken bir eksiklikten, farkındalığa dönüşmesine büyük katkı sağlıyor.

Üstelik kitabın animasyonu Youtube’de bulunuyor.

Kayıp Parça animasyonuna ;

Orijinali için : https://www.youtube.com/watch?v=yY5oxw7fOaY

Türkçe altyazılı için : https://www.youtube.com/watch?v=-EiXQIIE_L8

linklerinden ulaşabilirisiniz.

 

 Benim Dünyam

Yazan: Kifan Bou Ali

Çeviren: Rabia Kesik

Resimleyen: Batania Zacarinas

Yayınevi : Erdem Yayıncılık

Farklılıklar üzerine yazılmış, illüstrasyonlarıyla da göz dolduran, az sözcükle bize çok şey anlatan yumuşacık bir kitap daha. Kulakları duymayan bir çocuğun hikayesini anlatan, çevresindekileri nasıl algıladığını, eylemlerine karşı hissettiklerini, onun dünyasındaki yansımasını  şefkatli ve naif bir şekilde anlatıyor. Farklılıkların farkındalığını ve farklılıklara saygıyı hatırlatan destekleyici bir kitap.

 

Çocuk Hakları Şarkısı

Şubadap

‘’Satır satır yazıyor içinde kitapların

Oku, oku, bitmiyor hakları çocukların

Ama, ama… Çocuk hakları nerede

Göremiyorum nerede

Satır satır yazıyor içinde kitapların

Oku, oku, bitmiyor hakları çocukların

Çocuk hakları nerede

Göremiyorum nerede

Çocuk hakları nerede

Göremiyorum hiçbir yerde.’’

Şubadap’ın beşinci albümünde yer alan, çocukların ağzından, çocuk haklarının sadece yazılan değil, yaşanan bir hak olması için yetişkin sorumluluklarımızı hatırlatan bir şarkı.

Söyleyelim, söyletelim. https://www.subadapcocuk.org/