ÇOCUKLARLA YOGA “OOOOOMMMMMM” DİYE BAŞLADI “BBBOOOOMMM” DİYE BİTTİ

yogayogo.10yogo.7yogo.3BBOM İstanbul Girişiminin çocuklarla yoga etkinliği 5 Temmuz Pazar günü Boğaziçi üniversitesi Güney Kampüste saat 11.30 – 12.30 arasında yapıldı. Dev çınarların altında önceden çocukların isimlerini öğrenen Yoga eğitmeni Feriha Pınar Tunalı etkinliği yoga selamı “ooooommm” ile başlattı. Çocuklar ve ebeveynler önce güneşi selamladılar, gökyüzüne dokunmaya çalıştılar, çocuklar bezelye büyüklüğünde parmaklarıyla dengede durup toprağın üzerinde ilerleyen bir karıncanın ağaçların üzerinden yavaş ama sakin adımlarla nasıl ilerlediğini izlediler, yarım dal boyu bacaklarıyla köprü kurdular, ayaklarını başlarına kıvrılıp bedenin neler yapabileceğini keşfettiler. Sabahtan kalma yağmurun yarattığı ıslak toprağın kokusunu da içlerine çekerek yaptıkları yoga “bboooommm” diye sona erdi.
Çocukların da ebeveynlerin de yoğun ilgi duyarak ve keyif alarak yaptığı yoga sonrasında çocuklar birlikte oynarken ebeveynler birbirini yakından tanıma ve kaynaşma amaçlı bir sohbete daldılar. Ayrıca çocuklara kendisi olmanın kişiye verdiği mutluluğu ifade eden Mutlu Suaygırı, doğayı kendi haline bırakmaktan söz eden Değnek Adam adlı İş Kültür Yayınlarından kitaplar okundu. Çocuklar yoganın verdiği rahatlık ve enerjiyle Güney Kampüste hatta ebeveynleriyle birlikte bol bol koşturdular, yokuş aşağı matları yuvarladılar.
Bu etkinlikte ebeveynler somut olarak bir şeyi çok net olarak gördüler: Çocuk çocuğu bırakmıyor, çocuklar daha iyi bir araya geliyor. Yanlarında yer alınırsa bu çocuklar kendi BBOM okullarını da kurarlar, kendi okullarını da yönetirler.