“E zaten hepsi farklı ki!”

BBOM Okullarında, herkes farklı ve herkes eşittir.*

Mutlu Keçi’de bu hafta öne çıkan kavramlardan biri “farklılık” oldu. Biz de bu kavramın öne çıktığı çalışmalardan ikisini seçtik paylaşmak için.

Çocuklara az çok zaman geçiren herkes, iyimser bir kişiliği olan ve şaka yapmayı çok seven rengarenk fil Elmer’i tanır. Elmer bu hafta Mutlu Keçi’de kendini gösterdi. Bir grup çocuğumuz önce hep birlikte kitabı okudu.

Sonra Elmer’in bir posterini yapmaya karar verdiler. Hepsi bir fil seçip dilediğince renklendirdi ve postere yerleştirdi. Bir de başlık gerekiyordu. Ona da karar verdiler. Çocuklardan biri vurguya ihtiyaç duymuş olmalı ki “Buna bir de ünlem işareti koymalıyız.” dedi ve eklediler: HERKES FARKLI!

Tam poster asılacakken “E, ama bunu ters yapıştırmışlar.” dedi bir çocuk fillerden birini işaret ederek. Bir diğeri “E zaten hepsi farklı ki!” diye cevapladı. Poster tüm farklılıklarıyla duvardaki yerine asıldı.

Bu hafta Mutlu Keçi’de drama atölyesini seçen çocuklar ise bir yaratıcı öykü çalışmasına giriştiler. Çıkış noktaları kendi isimleri oldu. Ad ve soyadlarını kullanarak kendi hikayelerinin adını koydular önce… M.Y.’nin hikayesinin adı Mutlu Yamuk oldu, D.D’nin Devekuşunun Dondurması…

Sonra sıra hikayelerini resimlemeye geldi. Ellerinde her karesinde başka bir küçük başlangıç olan altı kareli bir boş format vardı… Başladılar hikayelerini çizmeye.. Hepsi aynı yarım daireyi, aynı doğrusal çizgiyi ellerine aldılar ve kendi yaratıcılıklarıyla işlemeye başladılar.

Herkes hikayesini çizmeyi bitirdiğinde ortaya birbirinden çok farklı kağıtlar çıktı. Birbirinin aynı kağıtların üzerinde, birbirinin aynı karelere yerleştirdiler masallarının, hikayelerinin aşamalarını ama şimdi hepsi birbirinden farklıydı.

 

 

 

Hikayesini bitiren çocuklar çembere oturdular. Kendi isimlerinden yola çıkarak isim verdikleri, sonra boş bir format üzerinde görselleştirdikleri hikayelerini birbirlerine anlattılar. Ve tabi çalışmayı, yöntemi değerlendirdiler. En çok yorumu “hepimiz farklıyız” üzerinden yaptılar.

Bir BBOM Okulu olarak Mutlu Keçi’de çabamız, çocukların farklılıkları yok saymak, hepsini tektipleştirmek yerine; onların farklılıklarını koruyan, besleyen, kendilerini gerçekleştirmelerini destekleyen bir yaşam alanı olmak. Barış içinde, şiddetsiz yaşadığımız, tüm çocukların tüm haklarını korunduğu bir dünya umuduyla yola devam…

* BBOM Okulları Anayasası
** Görseller ve anektodlar için öğretmenlerimizden Özenç’e teşekkür ederiz.