İyi Okul Nedir / Temel Eğitim Esasları- BüZ

Burada Türkçe çevirisini okuyacağınız bu belge, 90´lı yıllardan başlayarak, BüZ okullarının deneyimlerini sistematik bir şekilde toparlıyor ve reform pedagojisinin kazanımlarını, deneyimlerini bütün eğitimcilere açıyor. Bu deneyim ve kazanımlar tamamlanmış değil, önümüzdeki yıllar içinde dinamik bir yapı içinde geliştirilmeye devam edecek. Hiç bir okul da, aşağıda sıralanan standartları “mükemmel” olarak uygulayamayacak. Ancak, yüzyıllık bir gelenek, on yıllar boyunca tabandan gelen eğitimcilerin deneyim ve bilgileri, akademisyenlerin desteği ile “kullanılabilir” bir bilgi olarak, eğitimcilerin elinin altında bulunacak.

Bu belgenin Türkçe’ye kazandırılmasında, çeviriye katkı sunan; Deniz Atay-Wohlwend’e ve Sinan Erdoğan’a düzeltmelerde emek harcayan ve zaman ayıran; Sayın Yiğitler’e, Burcu Uçaray Mangıtlı’ya, Gülçin Yiğitler Özaslan’a emeklerinden dolayı yürekten teşekkürler.

Bu belgenin, Türkçe’ye çevrilmesine izin veren BüZ yöneticisi Sayın Cornelia von Ilsemann’a da buradan teşekkür ve saygılar sunarız.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız