Katılımcı ve Barışçıl Öğrenme icin Oyuncak/Materyal Tasarım Atölyesi

Atölyeye ilgi gösteren ve katılan herkese teşekkürler! Tekrar bir araya gelmek dileğiyle.

Sivil Toplum Destek Vakfı desteği ile yürüttüğümüz Katılımcı ve Barışçıl Oyuncaklar projesi kapsamında düzenleyeceğimiz atölyemize okul öncesi ve ilkokul düzeylerinde görev yapan eğitimcileri bekleriz.

Katılım ücretsiz olmakla beraber kontenjanımız 20 kişi ile sınırlıdır.

Tarih-Saat: 27 Ekim Pazar, 11:00 – 17:00

Süre: 6 saat

Yer: İskele 47 (Rasimpaşa mah. İskele sokak: No:47/A, Kadıköy/İstanbul)

Atölye tanıtımı:

Öğretmenler çocukların biricikliğini koruyan, insan hakları değerleri ile uyumlu, katılımı ve öğrenmeyi güçlendiren ve barışçıl bir öğrenme ortamını destekleyecek, ucuz, hızlı ve kolay erişilebilir öğrenme materyallerine ihtiyaç duymaktadırlar. BBOM Derneği “Katılımcı ve Barışçıl Öğrenme Toplulukları” vizyonuna uyumlu olarak yürüttüğü “Katılımcı ve Barışçıl Oyuncaklar” projesi ile eğitimde çocuk katılımını artıran ve ilişki temelli sınıf ikliminin yapılandırılmasını kolaylaştıran eğitim materyalleri ve oyuncakların tasarlanıp üretilmesi ve/veya halihazırda var olan oyuncak ve materyallere bu mercekle bakılarak kullanım alan ve biçimlerinin önerilmesini hedefliyor.

Bu hedef doğrultusunda gerçekleştirilecek atölyede Zemberek Eğitim Danışmanlığı işbirliğinde öğretmenlerle birlikte “katılımcı ve barışçıl üretim” kartları ve oyunu eşliğinde öğretmenlerin sınıflarında duydukları ihtiyaçlar üzerine oyuncak/öğrenme materyali tasarımı fikirleri geliştireceklerdir. Köyceğiz ve İstanbul’da gerçekleşecek atölyeler ardından geliştirilen fikirlerden bir tanesinin üretimi gerçekleştirecek, diğer fikirler ise raporlaştırılarak öğretmenlere açık bir kaynak olarak sunulacaktır. Atölye aşağıdaki aşamalardan oluşacaktır:

  • Tanışma
  • Problem tespiti
  • Problem ayrıntılandırma
  • Fikir üretme
  • Karar verme
  • Prototipleme
  • Sergileme

 

Proje ekibi:

Atölye Tasarım – Uygulama Ekibi: Cansu Yalçıner, Gözde Durmuş, Bager Akbay, Alper Kerpiçci, Özenç Kabasakal, Özge Oğuz

Danışmanlar: Bager Akbay, Bediz Gürel, Beyhan Gültaşlar