Matematik Her Yerde!

Başka Bir Okul Mümkün Derneğinin düzenlediği Öğretmen Köyü Başlangıç Programı 4, öğretmenlerin deneyimlerini zenginleştirmeye devam ediyor. Öğretmen Köyündeki dayanışma İstanbul’un yoğun temposuna rağmen bir alan bulabildi kendine.

Matematik. Malum herkes ya çok sevmiş ya da nefret etmiştir bu dersten. Olumsuz duygu ve önyargıların çok fazla yaşandığı bir alan. Matematik hep lazım olacak cümlelerini hep duyduk ama şahsen ben hayatımla ilişkilendiremediğim ve belki de zekâ göstergesi olarak kabul görüldüğü için hep bir direncim vardı bu derse karşı. Hayatın her yerinde olabilirdi ama benim hayatımda pek de iç açıcı konumda değildi öğrencilik yıllarımda.

Bu noktada, Emre Usta matematiğin günlük hayatta kullanımını adlı sunumu anlattı bana ve sınırsız bilgiye ulaşabileceğim, matematiği çalışılabilecek bir siteden bahsetti. Ben hemen ısrar kıyamet bunu benim öğrencilerime de anlatmalısın dedim.

Sunum için sınıfıma geldi. Herkes de bir merak ne için gelmiş olabilir ya da ne anlatacak acaba diye. İnşaat mühendisi aslında 10 yıl aradan sonra matematik öğretmenliği mi okumuş? Sonra sunumda gördükleri Exlibris, matematiğin günlük hayattaki örnekleri, hatta bu örnekleri öğrencileri çeşitlendirdi. Farklı bir pencere açabildi öğrencilerin kalbinde ve hayatlarında.

Öğretmen Köyü’ndeki paylaşımı köyün sınırlarına taşıyıp, farklı alanlardaki bilgi ve deneyimlerimizi böylelikle çocuklara aktarabildiğimiz için inanılmaz mutluyum. Paylaşarak büyümek bu demekti.

 

matematik sunum2

 

 

Öğrenciler Ne Dedi?

‘Bir kişiyi bir resimle anlatabileceğimizi öğrendim. Sunumu dinlerken her şeyi hayal ederek düşündüm.’ Irmak

‘Sunumda matematiğin hiç düşünmediğim yerlerde kullanıldığını öğrendim’ İ. Eren

‘tr.khanacademy.org eve gider gitmez bu siteye girdim.’ Bengisu

‘Matematiği sanki yapabilirim anlayabilirim gibi geliyor, kendime güvenim geldi’ Heja

‘Dünkü sunumda çok eğlendim.’ Zehra

‘tr.khanacademy.org oley :)’ Beyza

 

Fatoş ATEŞ