Öğretmen Köyü’nde Zeytin Hasadı

Ekolojik, adil, el emeği göz nuru gıda gündemimizle Öğretmen Köyü topluluğunu bir süre önce zeytin aracılığıyla birlikte üretim yapmaya, köye davet etmiştik. Yine zaman çok hızlı geçti ve geçtiğimiz hafta sonu iki günde 400 kilo civarı zeytini topladık!
Bizim için çok keyifli, üretken bir zamanda bizi bir araya getiren zeytinin güzelliğine, zorluğuna, narinliğine hayran kaldık. Zeytin ağacı bir sene çok zeytin verir, bir sene az verir klişesini de yıktık. Mesele zeytini incitmeden toplamakmış onu öğrendik. Doğayla bağlantı kurduk, ağaçla mekanla ilişkimizin değiştiğini konuştuk.

 

Feyza’nın harika sunumuyla ilk gün kendi ürettiğimiz soğuk sıkım zeytin yağını törensel bir  edasıyla yemeye çabaladık ama o kadar güzel olmuştu ki ekmek banarken törensel havamız kayboldu. Burak’ın zeytinyağı yapımını anlattığı süreci keyifle dinledik. Soğuk sıkım sıcak sıkım farkını anladık. Hepimizin yapımında parmağı olan zeytinyağının asidi sıfıra yakın diye sevindik.

Köye zeytin toplamak için gelen Merve E., Asiye, Merthan, Hacer,  Özge, Antonia, Özgül, ikizi Özge, Nazlı, Bilge, Bediz, Tuğba dışında bir de bize yardım için köyden gelenler vardı. Figen, Melik, Eylem, Hakan Hoca, becerikli elleriyle bize sepet örmeyi öğreten (en azından öğretmeye uğraşan) Osman Usta, zeytin toplama taraklarını, gerekli aletleri getiren, zeytin sıkımı sırasında desteğe giden Nur Yaşar Amca, oğlu Kürşat, biz gitmeden zeytinyağı yapan kişileri araştıran Savaş…Köyün bu destek olma halinin yarattığı duyguyu nasıl tarif etsek bilmiyorum. Herkesin emeği çok büyük.
Köyle bağlantısı olan yeni insanla tanıştığımız, yepyeni deneyimler kazandığımız, yeni kelimeler öğrendiğimiz bu iki gün için herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Bize aşağıda ekli anılar kaldı. Gelecek sene zeytin hasadında görüşmek üzere…
BBOM Öğretmen Köyü Keşif Ekibi