Çocukların Pıt Pıt Öğretmeni Özlem

Başka bir dünyanın hayaliyle yaşarken, kendimin de başka bir öğretmen olduğunu hissediyordum. Bu hislerimin somutlaşması Başka Öğretmenler Mümkün eğitimine kabul edilmemle başladı. Yalnız değildim, benzer hayaller kurduğum insanlar vardı burada. Umutlar ve hayaller de…
image001Eğitim modüllerini almaya başladıkça daha çok düşünmeye ve sorgulamaya başladım. Kafamdaki soru işaretlerini gidermek bir yana, daha fazla soru işareti oluşturmaya başladım. Bence eğitim böyle olmalı zaten, soru işareti oluşturmalı. Soru işaretleri varsa eğer gün bittiğinde öğrenme bitmez, seninle devam eder. O soru işaretini çözmeye çalışırken yenileri gelir ve öğrenme başlar. Aklımdaki soru işaretleriyle eğitimlerden döndüğümde uygulama için yeni fikirleri üretmeye başladım.
İlk modül çocuk haklarıydı. Kendimi sorgulamaya başladım, “ben sınıfımda çocuk haklarını ne kadar uyguluyorum” diye. Birlikte olduğum yaş grubuma uygun uygulamalar düşündüm. İlk önce katılımcı bir çocuk ortamı oluşturmalıydım. İlk uygulamamız “toplantı istiyorum” oldu. Çocuklar sınıf içi problemlerini çözerken sonuç alamadıkları zaman “toplantı istiyorum” diyorlar ve o toplantıya katılmak isteyen çocuklarla çember oluşturup sorun çözüyorlar. En tartışmalı durumlar bile hallolmaya başladı. Sınıfta en çok sorun sandalye paylaşırken yaşanıyordu. Bu uygulamayla ben hiç yorum bile yapmadan çocuklar meseleyi kendi aralarında hallediyorlar.

image003Diğer uygulama kendilerini ve beni değerlendirdikleri “nasıl hissediyorsun duvarı”. Çocuklar gün sonunda ellerindeki jetonları hissettikleri duygu bölümüne attılar. İsteyen duygularını da ifade etti. Mutlu hissettim çünkü tiyatro güzeldi. Sinirliyim çünkü resim yapacaktım ama oyun saati bitti.

Pozitif Disiplin modülünde öğrendiğim pıt pıt dansını tüm okulla birlikte oynadık. Adım okulda pıt pıt öğretmen oldu ve ünlüymüşüm gibi diğer sınıftan çocuklar gelip bana sarılmaya başladı. Okulumuzdaki diğer öğretmenler de bu dansı çok sevdi ve haftanın 3 günü bu dansı yapıyoruz artık.

image004
image005BBOM Okulu öğretmenlerinden Özenç’in anlattığı ve sınıfında uyguladığı, çocukların sorumluluklarını planladıkları mandal uygulamasını ben de oyun alanlarını belirlerken kullanmaya başladım. Sınıfımızdaki oyun alanlarını çocuklarla birlikte belirledik ve fotoğraflarını çektik. Her çocuk mandalını oynamak istedikleri merkeze asıyor ve seçtikleri merkezde oyuna başlıyorlar. Çok mandal varsa başka merkez seçiyorlar kendilerine. Önünde çok zaman geçirmeye başladılar bu uygulamanın.
İlk eğitimdeki farkındalığı kendimde hissetmek ve çevremde hissettirmek çok güzeldi. Başka öğretmenler mümkün oldukça çocuklar için başka, bambaşka okulların da mümkün olabileceğini gördüm. “Başka bir okul mümkün” hayaliyle…

Selma Özlem Döndüren