S.S. Antalya Başka Bir Okul Mümkün Eğitim Kooperatifi Kuruldu!..

Sizlerle yıllar süren bir çabanın meyvelerini toplamaya başladığımızın müjdesini paylaşmak istiyoruz. Ancak bu güzel habere geçmeden önce yolculuğumuzdan biraz bahsetmek isteriz. Bizim gibi meşakkatli yollardan geçen veya geçecek olan BBOM gönüllülerine biraz olsun umut olmasını dileyerek…

BBOM oluşumlarında doğru kişilerin, doğru zamanda, doğru yerde bir araya gelmesi son derece önemlidir. Her bölgenin kendine özgü yapısı, talepleri ve ihtiyaçları olduğundan kooperatiflerin kuruluşu ve okullaşma sürecinde yaşadıkları farklılık gösterebilmektedir. Antalya’da ilk kez 2014 yılında bir grup ebeveyn bir araya gelmiş, bazı çalışmalar (toplantılar ve diğer BBOM okullarına ziyaretler) yürütmüş, çalışma gruplarını oluşturmuş ancak sonrasında ebeveynlerin kooperatifleşmeye ve okul açma çalışmalarına henüz hazır olmaması nedeniyle çalışmalar 2015 yılında duraksamıştır. Ancak bu ilk denemeyi gerçekleştiren ekibin Antalya’da BBOM farkındalığının artmasında önemli bir rolü olmuştur. Ardından 2016 yılında birkaç ebeveyn toplantılar yapmış ancak yeterli sayıya ulaşılamadığından maalesef bu girişim de sonuçsuz kalmıştır.

2018 Şubat ayından itibaren topluluk yeniden bir araya gelerek BBOM Derneği ile toplantı ve bir BBOM okulu ziyareti gerçekleştirmiştir. Topluluk bu tarihten sonra düzenlediği panel, tanıtımlar, aile eğitimleri, sosyal etkinlikler, sanat etkinlikleriyle ekibini büyütmüş ve aidiyet duygusu, güven, birlikte iş yapma kabiliyeti geliştirerek kooperatifleşme sürecini tamamlamıştır. 8.8.2019 tarihi itibariyle S.S. Antalya Başka Bir Okul Mümkün Eğitim Kooperatifi olarak kurumsal kimliğe geçiş yapmıştır (Ana sözleşme 22.08.2019 tarihli 9892 sayılı Türkiye Sicil Gazetesi).

Şu anda BBOM Antalya kooperatifine ortak olan 14 aile bulunmaktadır. Bundan sonraki süreçte okul yerinin belirlenmesi ve BBOM felsefesine, çocukların özelliklerine uygun, özgürce hareket edip oynayabilecekleri, doğa içinde, geniş bir alanda önce bir anaokulu (36-66 ay arası) sonrasında ise bir ilkokul kurulması ile okullaşma sürecine geçilmesi planlanmaktadır. Elbette tüm bu planlar sizlerin katılımı ile daha kolay ve güçlü bir şekilde gerçekleşecektir.

BBOM felsefesine gönül vermiş tüm ebeveynleri bizlerle tanışmaya ve BBOM Antalya ailesinin bir ferdi olmaya davet ediyoruz.

Not: Aşağıda yer alan fotoğraflar kuruluş sürecimizden bazı kesitleri yansıtmaktadır. Kooperatifimiz ve sürecimizle ilgili daha detaylı bilgi için, BBOM Antalya Tanıtım Kitapçığı ve BBOM Antalya Sıkça Sorulan Soruların yer aldığı sayfaları inceleyebilirsiniz.

Kooperatifi kurma kararı verdik.

Kooperatifi kurma kararı verdik.

Kooperatifi kurma kararımızı kutladık 🙂

Kooperatifimizin Anasözleşmesini ortaklar olarak gözden geçirdik.

Kooperatifimizin Anasözleşmesini ortaklar olarak gözden geçirdik.

Ticaret Sicil Müdürlüğünde Kooperatif kuruluşu için imzalarımızı attık.

Ticaret Sicil Müdürlüğünde Kooperatif kuruluşu için imzalarımızı attık.

           

Veee  S.S. Antalya Başka Bir Okul Mümkün Eğitim Kooperatifinin kuruluşunu kutladık 🙂

Şimdi hedef okulumuzu açmak… Yolculuğumuza sizlerle daha fazla güçlenerek devam etmek ümidiyle…