Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-1.Hafta

Okullar açıldı açılacak. Karnımızda kelebekler, bagajımızda hayal kırıklıkları, yaz tatili ile yıkanmış kalplerimizde tazelenmiş umutlarımızla sınıflara gireceğiz yakında. Bakalım bu yıl neler olacak? Ne kadar öğrenme yeşertebileceğiz sınıflarımızda, hayallerimizi somutlaştırdığımız yaşantıların keyfine varabilecek miyiz?

On beş yılı aşkın öğretmenlik ve yöneticilik yaşamımda hiç bıkmadığım hafif bir kaygı ile besli bir heyecan bu. Yılbaşlarındaki doğum günlerindeki gözün önünden geçen film şeritleri ve bu şeritlere eklenecek yeni maceraların hayallerini hatırlatıyor bana okul yılı başlangıçları.

Tatilde bir süre dinlenmek ve ardından her baktığım şeyde okulda yapacaklarımı görmek. Öğretmenlik deneyimimde çocuklarla paylaşacaklarımın sağlam bilgi ve altyapısına sahip olmak, ayrıntılı plan yapmak, eksiksiz materyalle sınıfa gitmek işimi çok kolaylaştırdı ama çocukların aklında kalan ve onları benim paylaştıklarımı dinlemek için motive eden en temel şey aramızda kurulan ilişkiydi.

Kendi deneyimlerimle keşfettiğim bu sırrı yıllar sonra bir BBOM Öğretmen Köyü eğitiminde Sura Hart derli toplu tutuşturuverdi elime. Bir sürü alet edevat geliştirmiş biz yıpranmayalım, arada çocukları da telef etmeyelim diye. Üstelik de bu sır Şiddetsiz İletişimden besleniyor.

Bilgeliğini ve deneyimini aşağıda bağlantısını bulacağınız web sayfasından düzenli olarak paylaşan “The Compassionate Classroom”un (Şefkatli Sınıf) da yazarları olan Sura Hart ve Victoria Kindle Hodson’ın paylaşımlarının çevirilerini bulacaksınız burada her hafta. Bu yılki eğitim-öğretim yılı yolculuğunuzda ilham olması dileğiyle…

http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

1. Hafta

Kendilerinden sınıf yaşamına aktif olarak katkıda bulunmaları istendiğinde, öğrenciler genellikle hevesli katılımcılar olmaya meyillidirler. Şiddetsiz İletişimin özünde karşılıklı anlaşmaya dayalı bir vizyon yaratmak vardır.

Öğrencilerinizle birlikte geçirmek istediğiniz okul yılına dair bir vizyon belirleyin. Bu vizyonu yazın. Resimlerini çizin. Vizyonla ilgili konuşun. Ardından bu vizyonu ne tür davranışların destekleyeceği ile ilgili bir grup anlaşması yapın. Anlaşmayı çocuklara imzalatın ve görebilecekleri bir yere asın.