Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-10.Hafta

Küçük hiçbir şey yok. Hiçbir şey küçük değil. Küçük şeyler birbirine ekleniyor; çok eski küçük şeyle yepyeni bir tanesi birden birleşiveriyor, yepyeni küçük şey on yıl sonraki imkansız küçük şeyin hayalini kuruyor.
Hepimizin öğretmenlik deneyiminde biriktirdiği böyle küçük şeyler vardır. Öğrencilerimizle mevcudiyetimizle, özenimizle, kırılganlığınızı gizlemeden yaşadığımız anlarda kurduğumuz bağların farkında olmamışızdır. Yıllar geçer o biricik anlar onların yaşantılarında yeniden yeşerir bize de mesleğimizin en güzel armağanı olan sürpriz bir şükran ulaşır.
Öğretmenlik yolculuğumuzu; bu küçücük gibi görünen katkıları zamanında not edip kendimizi kutlayarak sürdürdüğümüzde her gün tazelenir, gün geçtikçe güçleniriz.
10. Hafta
Temel, evrensel insan ihtiyaçlarından biri kendinin ve başkalarının iyiliğine katkıda bulunmaktır.
Bir eğitimci olarak her gün  bir sürü katkıda bulunuyorsunuz. Akademik “başarı” bu kadar çok vurgulanırken, yaptığınız duygusal katkılara da gereken değeri verdiğinizden emin olun. Bazen öğrencilerinizin sahip oldukları potansiyele ulaşma becerilerini geliştirme konusunda en çok işe yarayan katkılar, görünüşte en küçük olanlardır.
Kendinize zaman ayırın ve öğrencilerinize, çalışma arkadaşlarınıza ve ebeveynlere yaptığınız katkıları bir not defterine yazarak fark edin. Bağlantı kurduğunuz o kısacık anları; öğrencinizi can kulağı ile dinlemek, ona mevcudiyetinizi sunmak için kendi duygu veya ihtiyaçlarınızla bağlantı kurduğunuz zamanları fark edin.  Başarılarınızın izini sürün ve her başarınızı kutlayın.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm