Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-12.Hafta

Oyun oynamayı sever misiniz? Beklenmeyenin dürtmesi ile genişlemeye başlayan sınırlarınızla kahkahalar eşliğinde yol almayı? Kulağınıza durmadan risk almanızı fısıldayan, düştüğünüz yerlerden yaratıcı stratejilerle ve bedeninize pompalanan yaşam enerjisi ile kalkışınızı kutladığınız, en can arkadaşlarınızla kanlı bıçaklı olur gibi görünürken aslında size uzun zamandır yabancı sizlerin ziyaretiyle, hep birlikte bir şölene başladığınız oyunları?

Oyun kurmanın, oyuna içtenlikle dahil olmanın; içine doğduklarımızdan kafamızı kaldırıp yaratıcılığımızın koşturduğu yepyeni seçimler yapmaya başlamaktan hiçbir farkı yok. Hayattaki en ciddi işlerimiz aslında üç beş arkadaşımızla bir araya gelip kurduğumuz oyunlar olduğunda, zamanı bile oyunumuza davet edecek kadar özgür olabiliyoruz.

Biz öğretmenler ne kadar da şanslıyız ki seçimimizi bu yönde yaparsak eğer neredeyse mesleğimizin adını oyunbaz olarak değiştirecek kadar alanımız var. Ders dediğimiz şeyleri; tarih boyu insan yaşamında olup biten önemli gelişmeleri, bu gelişmelerin motivasyonunu, sonucunda hangi yolları açtığını çocuklarımızla birlikte kuracağımız oyunlarla anlayıp anlamlandırdığımız; bunları yaparken de ihtiyacımız olan becerileri kazandığımız alan ve zamanlar olarak görmemize engel olan ne?

Yaşantımıza katacağımız her şey gibi oyun, oyunbazlık ve eğlence de pratik istiyor elbette. Kendi yaşantımızda oyuna ve eğlenceye yer vermeden sınıfa ve okula bu rahatlığı, eğlenceyi ve yaratıcılığı getirmekte güçlük çekeceğimiz açık. Yine çok şanslıyız ki etrafımız henüz bu temel ihtiyaçlarını unutmamış olan, her anı büyük bir ustalıkla eğlenceye çevirmeye çalışan çocuklarla sarılı. Onları gözlemleyip oyuna bir yerinden biz de katılabiliriz.

12. Hafta

Eğlence ve oyun temel insani ihtiyaçlardır, dinlenecek vakit bulamayan öğretmenler için bile.

Öğretirken eğlenemiyorsanız artık, öğrencilerinizin yaşamlarındaki eğlence ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olmak için bir hayli çaba harcamak gerekebilir.  Eğlence için illa salıncakların, tahterevallilerin bulunduğu bir oyun alanı gerekli değildir. Nerede olursanız olun oyun oynayabilirsiniz – biraz yaratıcılık olsun yeter.

Eğlence/oyun ihtiyacınızı karşılamak için ne yapıyorsunuz? Yaptığınız şeyleri düzenli orak mı yapıyorsunuz? Bir yerden başlamak ister misiniz?

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm