Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-13.Hafta

Birisi için önemli olduğunuzu nasıl anlarsınız? Hayatınızda sizin için önemli insanlar önemlerinin farkında mı? Yoksa bütün ilişkiler “ne gerek var, şimdi sırası mı, zamanım yok, zaten biliyor”larla desteklenen varsayımlar ve kurgularla mı sürüyor? Oysa önemi ifade etmenin ne çok yolu var.

Günümüzün çoğunu birlikte geçirdiğimiz, birlikte olmadığımızda da hayatlarına nasıl daha çok katkıda bulunacağımızı dert ettiğimiz öğrencilerimiz de biz öğretmenler için çok önemliler. Önemli olduklarını biliyorlar mı? Onlara önemli olduklarını bildirmek istiyor muyuz?

Aralık ayına geldik, birinci dönemin büyük bölümü ardımızda kaldı. Bu yıl tanıştığımız öğrencilerimiz ile ilgili bir sürü veri biriktirmiş olmalıyız hepimiz. Kim neye sevinir, neye üzülür? Kim çok üşür, kim on dakikadan fazla oturamaz, kim resim yapmayı, kim futbol oynamayı sever? Nasıl okurlar, nasıl yazarlar, nasıl dans ederler? Neden kaygılanırlar en çok, nelerin hayallerini kurarlar? Bütün bunları belki tesadüfen kaydetti zihniniz, belki de her öğrenciniz için sene başından beri düzenli notlar alıyorsunuz.

Bu verilere sahip olmak öğrencilerinizle ilişkilerinize nasıl etki ediyor? Öğrencilerinize sizin için ne kadar önemli olduklarını ifade ederken bu verileri kullanıyor musunuz? Konuşmak; özellikle de taktir ifade etmek zorluyorsa bizi, çoğunlukla sustuğumuz, göz temasında olduğumuz ve içtenlikle orada olup mevcudiyetimizi sunduğumuz dinlemeyle başlayabiliriz işe.

13. Hafta

Öğrencilerimizin düşünce ve duygularının bizim için önemli olduğunu bilmelerini istiyorsak, onları dinlemek ve görüşlerini dikkate almak için zaman ayıralım.

Günlüğünüze not alın: Öğrencilerinizi düzenli olarak dinlemek için zaman ayırıyor musunuz? Bu amaca yönelik olarak öğrencilerinizle bire bir toplantılar planlayabilirsiniz.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm