Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-15.Hafta

Öğrencilerimizle ilişkimiz, onlarla ilk karşılaşmamızdan itibaren başlayan etkileşimimizin her anında örülüp şekilleniyor. Çoğu zaman sözle, bazen konuşmadan jest ve mimiklerle onlara   duygu ve düşüncelerimizi iletiyoruz.

O gün sınıfta olmak istemeyen bir öğretmenin yapacağı etkinlik için masa ve sandalyeleri yerleştirirken öğrencilerine ilettiği mesajlarla; yapacağı etkinlik için heyecanla çalışmış, hazırladıklarının öğrencileri tarafından nasıl karşılanacağını merakla bekleyen bir öğretmenin aynı işi yaparken öğrencilerine ilettiği mesajın çok farklı olacağını tahmin edebilirsiniz.

Herhangi bir anda sınıftaki duruşumuz, yaklaşımımız, iletişim biçimimiz, kullandığımız dil; en minik detaylara kadar her şey sınıfımızın diğer sakinleri tarafından anında alınıp kayda geçirilecek; dün, ondan önceki gün ile ilişkilendirilerek anlamlandırılacak, bir sonraki ilişkilendirmede yerleştiği raftan alınan dek özenle saklanacaktır.

15. Hafta

Öğrencilerimizle temas ettiğimiz her noktada, onları nasıl gördüğümüz ve onların neleri başarabileceklerine inandığımız bilgisini aktarıyoruz.

Siz öğrencilerinize hangi mesajları iletiyorsunuz?

Öğrencileriniz aşağıdaki cümleyi nasıl tamamlar?

“Öğretmenim  _____ sever.”