Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-17.Hafta

2018’in ilk günü: Bir süredir ardımızda bıraktığımız yılı düşündük, tüm duyularımızla geçtiğimiz yıl deneyimlediklerimizi bir kez daha canlardık. İçimizi ısıtan her şeye şükranımızı sunduk, daha da ısındık. Bu sıcaklıkla yeni yıl için iyi dileklerimizi verdik, aldık. Pek çoğumuz her yıl yaptığımızı tekrar edip kendimize umutlu listeler hazırladık. Artık, bundan böyle, yarından tezi yok diye başladık listemizdeki cümlelere.

Bu listeleri tekrar şöyle bir içinizden geçirdiğinizde siz de her yıl en çok özlediğiniz şeyin hayata katkıda bulunmak olduğunu fark edeceksiniz. Hayata katkıda bulunma ihtiyacınızı karşıladığınız her anda hiç tanımadığınız bir yönünüzü keşfedip tazelendiğinizi hatırlayın. Biz öğretmenler armağanlarımızı paylaşıp katkıda bulunmak için pek çok kişiden daha da şanslıyız. Bolluk içinde yüzüyoruz ve öğrencilerimiz her gün hiç farkında olmadan onlarla paylaştığımız armağanlara cömertçe ayna tutuyorlar. Öğrencilerimizin elindeki aynalar biz öğretmenlerle karşılaşınca hemen lunapark aynalarına dönüşüveriyorlar.

Günlerimizi bu sürprizlerle dolu lunapark aynalarının içinde geçirdiğimizin farkında olduğumuz bereketli bir yıl diliyorum hepimize.

17. Hafta

İnsanlar her şeyden çok hayata katkıda bulunmak isterler – armağanlarımızı paylaşmak isteriz.

Çok çeşitlidir armağanlarımız, yeteneklerimiz ; herkesin   sunacağı katkı biriciktir şu yaşamda. Öğrencilerinizin yeteneklerini görmek ve onların sunduğu armağanları almak, onların aidiyet ve hayata katkıda bulunma ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlar.

Sınıfınızdaki öğrencilerinizin bir listesini yapın (özellikle de bağlantı kurmakta güçlük çektiklerinizin) ve sundukları armağanları isimlerinin karşısına not edin. Listenizi düzenli olarak yeni armağanlarla güncelleyin.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm