Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-19.Hafta

Şiddetsiz İletişim ile tanışmadan önce, ilgimi çekmediğini düşündüğüm şeyleri dinlemekte çok zorlanırdım. Karşımdaki kişi çok uzun ve dallanıp budaklanan bir anlatımın kollarına bırakmak istediğinde kendini ben de onun rüzgarının şişirdiği yelkenliye binip hiç bilmediğim denizlere açılırken bulurdum kendimi. Özellikle de konuşan bana çok yakın biri ise onun gözlerimin çoktan başka diyarlara göçtüğünü fark edip uğradığı düş kırıklığını dile getirmesi ile çıktığım yolculuktan geri dönerdim ancak. Orada olmayı vaat edip olmamak; üstelik de bunu çok sevdiğiniz, sizi çok seven insanlara yapmak… Siz hangi tip dinlemeyenlerdensiniz? Benim gibi başka dünyalara mı dalıyorsunuz, yoksa en can alıcı yerde sözü alıp kendi hikayenizi anlatmaya mı başlıyorsunuz?

Dinleme egzersizleri benim çok işime yaradı. İlk yaptığım öncelikle kendimi tartmak oluyor, dinlemeye niyetli miyim onu yokluyorum ilk kendimde. Sonra da, paylaşım boyunca niyetimle ve dinlediğim kişiyle bağlantımı koruma konusunda farkındalığımı yüksek tutuyorum. Birlikte yarattığımız güvenli alanda ağzımı bile açmadan anlatanın yolculuğuna eşlik edebilmenin kıymetini daha ilk deneyimlememle bir şeyler dönüşmeye başladı içimde. Dinleyince duyabiliyormuş insan meğer karşısındakini, can kulağı ile dinlemek özenin, değer vermenin kısaca gönülden vermenin ne hoş bir yoluymuş. Her gün okula ne kadar dolu ajanda ile gidersek gidelim o en çok önemsediğimiz işlerin güçlerin, hayalini kurduğumuz öğrenmenin gelişmenin ancak öğrencilerimizle bağlantıda olduğumuzda gerçekleştiğinin farkında olmak bile pek çok şeyi değiştirecek. Bağlantıda olmanın ilk adımını çocuklarımızı can kulağı ile dinleyerek atacağız.

Dinlediğimiz ve bolca dinlendiğimiz bir tatil olsun…

19. Hafta
Öğrencileri dikkatle dinlemek onların dediklerine değer verdiğimizi ve onları ciddiye aldığımızı gösterir. Dinlemek öğrencilerin anlayış, bağlantı ve güven ihtiyaçlarını karşılar.

Sınıfınızda tek bir değişiklik yapabilecekseniz eğer, daha fazla dinlemek belki de değişikliklerin en önemlisidir. Herhangi bir gün boyunca, ne kadar konuştuğunuza ve ne kadar dinlediğinize dikkat edin. Zamanın yüzde kaçını konuşmaya, yüzde kaçını dinlemeye ayırıyorsunuz?

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm