Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-23.Hafta

Öğretmenliğe çok geç başladım. Eğitim fakültesi mezunu değildim; ilk kez bir sınıfa girdiğim güne dek bir sürü yer gezip görmüş, değişik işlerde çalışmış, herkesin katılımına alan açan uluslararası topluluklarda birlikte keşfedip öğrenmenin tadını almıştım. Tanışma sırasında öğrencilerime ilk deneyimim olduğunu söylediğimde şaşırmışlardı, “hiç çaktırmadığımı” söylemişlerdi. Yaşamımdaki çeşitlilik tanışma faslını acısız atlatmamı sağlamıştı.

Şanslı bir başlangıç yapmış olarak görüyorum kendimi şimdi buradan baktığımda. Ne var ki ilk ders deneyimlerimi hatırladığımda bu şansı pek de kullandığımı söyleyemem. Matematik zordu, matematik yıllardır bir tahakküm alanıydı. Bu kadar zorlanılan, başta öğretmenler olmak üzere “bilenin” “bilmeyene” zulmettiği bir alanda, bir hayli de yüklü bir müfredatla ne yapacağımı bilmiyordum. Daha doğrusu bildiğim tek şey kısıtlı zamanda ne kadar çok bilgi aktarırsam o kadar iyi olduğuydu. Sınıfı sadece benim lider olduğum bir alan olarak görüyordum. İlk hazırladığım dersler, kitapları önüme açıp yazanları kendi düşünce silsilem içinde defterlere geçirmekten ibaretti.

Neyse ki yine şansım yaver gitti, yakınımda bu işi çok iyi yapan birinin desteğiyle de çok geçmeden anladım ki öğretmenin işi bilgi aktarmak değilmiş. Öğrenme ortamı hepimizinmiş ve öğrenmeyi planlayıp yapılandırırken sınıftaki her bireyin aklına neler gelir ne sorular sorarlar nasıl derinleşirler düşünüp taşınmak gerekirmiş. Planlamayla da bitmiyormuş iş; herkesin kendini ifade edebileceği, özgürce sorgulayıp katılacağı, hiç aklıma gelmeyecek katkılar sunacağı alanı açıp tutabilmekmiş marifet.

23. Hafta

İlişki temelli bir sınıfta öğrenme ortamında sorumlu olan tek kişi öğretmen değildir. Öğretmenler, sınıftaki bağlılık ve canlılığa birincil olarak katkıda bulunan bireyler olmaları için; öğrencilere kendilerini ifade etmelerinin, başkalarını dinlemenin ve birbirleriyle bağlı çalışmanın  yeni yollarını öğrenecekleri fırsatlar sunarlar.

Öğrencilerinizin sınıf yaşantısına katkıda bulunmalarını teşvik etmek için neler yapıyorsunuz?

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm