Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-25. Hafta

Çok eğlendiğimi, içimin coşkuyla dolduğunu ama bir taraftan da bütünlüğümü, iç huzurumu koruyup ahenkli bir akış içinde olduğumu düşündüğümde aklıma ilk doğa geliyor. Doğa bana canlılığı ve çeşitliliği ile heyecan; yaratıcılığı, bilgeliği ve bütünlüğüyle güven veriyor. Doğaya döndüğüm her an hayata ve kendime dair unuttuklarımı hatırlıyorum.

BBOM topluluğu olarak ne kadar şanslıyız ki çalışmalarımızın çoğunu her köşesi ile bize ilham veren BBOM Öğretmen Köyü’nde yapıyoruz. Bu hafta sonu da yine böyle bir çalışma için bir aradaydık. Çok işimiz, bir sürü düşünüp taşınmamız, düşünüp taşındıkça yeni çıkan işlerden kaygılarımız vardı. Hepimiz birbirimizden farklıydık, aramıza yeni katılanlar da vardı.

Çok çalıştık, çok yorulduk, çok eğlendik. Başlangıçta içinden çıkılmaz gibi görülen şeyler öyle güzel evrilip çevrilip yollarını buldular ki bulduranın biz olduğumuza şaşakaldık. Bir kaç yıldır emek verdiğimiz, kafa yorduğumuz, pratik edip kendimizi güçlendirdiğimiz becerilerle artık çok kısa sürede birbirimize uyumlandığımızı ve ahenk içinde çalıştığımızı gördük. Arada enerjimiz düşünce yüzümüzü doğaya dönüp tazelendik.

Çocuklarla kurulan öğrenme topluluklarında iletişim becerileri üzerine çalıştığımızda bizim topluluğumuzdan çok daha hızı ilerlemek mümkün. Özellikle küçük yaştaki çocukların doğayla uyumu ve bütünlüğü bizlerden çok daha kuvvetli. Pek çok becerileri doğuştan geliyor ve henüz bu beceriler bir kenara atılmamış. Bu becerilerin kıymetini bilip onların parlatıp yeşertmek bizim elimizde. Çocuklarımızla birlikte biz de kendimizde aynı becerilere çalışıp topluluk olmanın, birlikte çalışıp üretmenin keyfini hatırlayabiliriz.

25. Hafta

Öğrenciler için işbirliği içinde çalışmak şaşırtıcı derecede doğaldır.

Nasıl etkileşim kuracaklarına dair yeni seçimleri ve becerileri olunca, endişeleri duyulduğunda ve ihtiyaçları karşılandığında; birlikte çalışmanın, birlikteliğin en keyifli hali olduğunu anlarlar.

Öğrencilerinizi birlikte işbirliği içinde çalışırken izleyin. Heyecanın ve doğaçlama yürüyen problem çözme süreçlerinin farkına varın. Karşılıklı alışverişin ritim ve akışının sahip oldukları iletişim becerilerine bağlı olarak ilerleyişini fark edin.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm