Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-27.Hafta

“Hayır” cevabını duyduğunuzda kabul edebiliyor musunuz, “hayır”ı duymaya açık mısınız? Birinden bir şey istediğinizde isteğinizi yönelttiğiniz kişiye de seçim hakkı tanıyabiliyor musunuz? Ancak bunu yapabildiğinizde o kişiden bir şey rica etmişsinizdir. İsteğinizin yerine getirilmemesi karşısında karşı tarafı suçluyor, cezalandırıyor ona er ya da geç bir bedel ödetmek istiyorsanız Şiddetsiz İletişime göre ricada değil talepte bulunmuşsunuz demektir. Birinin sizin isteklerinize istemeden, kendi seçim hakkını kullanamadan olumlu karşılık vermesi hem onun hem de er ya da geç sizin tatsız anılar biriktirmenize neden olur.

Seçim yapamadığımızda canlılığımızı, hayata katkıda bulunma arzumuzu yitiririz. Talepler özerkliğimizi elimizden alır, kendi seçimizle bir başkasının hayatını zenginleştirmesine katkıda bulunamadığımızda büyüme gelişme alanımız daralır.

Bizim öğrencilerimize sunabileceğimiz en önemli katkılardan biri; işte bu büyüme gelişme alanını olabildiğince geniş tutmak, bolca gönülden verip alma deneyimi yaşamaları için hem kendimizin hem de onların farkındalık ve becerilerinin gelişmesine çalışmak.

27. Hafta

Her insan gibi genç insanların da en önemli ihtiyaçlarından biri özerkliktir. Vermeye en çok istekli oldukları zamanlar seçim yapabildikleri zamanlardır.

Öğrencileriniz sizden bir talep duyduklarında istediğinizi yerine getirme konusunda hevesli olmazlar. Öğrencilerden talep yerine ricada bulunmayı öğrenmek onların isteyerek verip almalarını mümkün kılar.

Bir öğrencinizden bir şey istediğinizde ricada mı yoksa talepte mi bulunduğunuzu fark edin.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm