Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-29.Hafta

Öğrenmeden geçen anım var mı diye düşündüm aşağıdaki metni çevirirken. Nefes aldığımız her an istesek de istemesek de bir şeyler öğreniyoruz. Bugünlerde en çok hiçbir şey yapmadan bomboş oturup yaşadıklarım üzerine tefekkür ederek öğrenmeye vaktim olmamasının yasını tutuyorum. Yalnız, yavaş ve bomboş yapılacak bir şey özlemini çektiğim. Çocukluğumdan kalma bir hatıra; yazın en sıcak günleri, herkes öğle uykusunda. Ben güneşin altında çömelmişim, iki parmağımın arasında top böceği…

Kırktan fazla yıl atlayıp düne dönüyorum şimdi de. Yine köyümüzdeyiz, BBOM Okulları buluşmasında. BBOM Öğretmen Köyünde hiç bu kadar kalabalık olmamıştık. Biriyle temas etmemek mümkün olmuyor. Öğrenme niyetiyle bir aradayız. Bir programımız var, program dışı bir dolu öğrenme var. Her temas, yeni bir öğrenmeye yol açıyor. İki kişiden kırk kişiye oluşan her grup hemen kendi öğrenme programını daha doğrusu programsız öğrenmesini gerçekleştiriveriyor.

Yukarıda anlattığım çok eski ve çok taze iki anıda da doğa cömertçe tüm bilgeliğini sunuyor. Doğanın kolaylaştırıcılığı ile boy ölçüşemeyiz elbet ama ondan ilham alıp sınıflarımızda çocuklarımızın ihtiyaçlarına göre hem bireysel öğrenmeleri hem de grup içerisinde birbirlerine temas ederek birlikte kafa yorup, kalp açıp ürettikleri alanlar yaratmak elimizde. Ama önce biz böyle alanlar bulabiliyor muyuz, bu yöndeki ihtiyaçlarımızı gözetiyor muyuz ona bakalım mı?

29. Hafta

Rekabetçi olmayan, ilişki temelli bir sınıfta grupla öğrenme yaklaşımı teşvik edilir. Ancak, bireysel çalışmak isteyen öğrencilere bu isteklerini rahatça hayata geçirebilmeleri için de bolca fırsat yaratılır. En önemlisi, öğrencilerin okul yaşamlarının her gününde çok sayıda sınayıcı ve başarılı öğrenme deneyimlerinin olmasıdır.

Siz en çok neyi önemsiyorsunuz; “kendi işini yapmayı” mı, yoksa birlikte çalışmaları gerekse bile, bütün öğrenciler için başarılı bir öğrenme deneyimi yaratmayı mı?

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm