Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-3.Hafta

Hans Christian Andersen’in “Prenses ve Nohut Tanesi” masalını bilmeyeniniz var mı? Fırtınalı bir gecede sarayın kapısı hızlı hızlı vurulur. Yağmurdan üstü başı darmadağın olmuş, elbisesi yırtıklar içinde bir genç kadındır kapıdaki. Prenses olduğunu iddia edince, oğlunu gerçek bir prensesle evlendirmeye niyetli kraliçe bu genç ve güzel kadını bir sınavdan geçirmeye karar verir. Gece olur, yatma vakti gelir. Kraliçe hizmetkarlarından özel bir yatak hazırlamalarını ister. Sarayın en pofuduk yirmi yatağı üst üste dizilir, altında da iyisinden yirmi şilte düzülür. Şiltelerin altına yerleştirilen minik çiğ nohut tanesi yüzünden genç güzel kadının gözüne uyku girmeyecek, geçirdiği bu rahatsız gece ile gerçek prenses olduğunu ispat edecektir.

Bu masalı henüz okuma yazma bilmezken evdeki masal kırkbeşliklerinden dinleyip öğrenmiştim. Sonra da hiç aklımdan çıkmadı. Yeri ve zamanı geldiğinde saklandığı kovuktan başını çıkarıp kendini bana hatırlattı. Öğrenmemi engelleyen beni rahatsız eden bir şeylerin olduğunu hatırladığım anlarda da zihnim bu masalı konuk eder. Prenses olmasak da öğrenme ortamlarında kırk şiltenin altındaki nohut tanesinden etkileniriz hepimiz. Kendimizi güvende hissettiğimiz fiziksel ihtiyaçlarımız karşılanmıyorsa odağımızı toplamakta güçlük çekeriz. Pek çoğu nohut tanesi kadar küçüktür. Bazen bir yudum su, bazen açılan bir pencere. Öğrenme ortamlarında çocuklarımızla yaşantımızda güvenli ortam yaratmaya yönelik fiziksel farkındalığımızı geliştirmek için gün sonunda bir gün boyunca kullandığımız mekanları şöyle kısaca bir gözümüzün önüne getirip notlar almak. Sonra da bu notlar içinden yapabileceğimiz en küçük düzenlemelerle işe başlamak. O küçük düzenlemelerle kat ettiğiniz yollara inanamayacaksınız, bazen bu düzenlemelerin hiç beklemediğiniz bir biçimde sınıfınızdaki duygusal güvenliğe de hizmet ettiğini göreceksiniz.

3. Hafta

Öğrencilerin güvende oldukları ve güvenebildikleri yerde öğretmenler de şefkat ve derinlemesine öğrenmenin tohumlarını bulacaktır.

Sınıfta güvenli alan ve güven tesisi için harcanan zaman, eğitimcilerin en çok arzuladığı şey olan derinlemesine öğrenmenin yeşerdiği şefkatli öğrenme topluluğunu yaratabilir.

Öğrencilerinizle birlikte, herkes için güvenlik ve güvenin önemini keşfedin. Bu süreç, tarihsel bir bağlamda gerçekleştirilebilir – dünyanın her bir parçasında yaşayan bütün insanlar için eskiden nasıl bir önem taşıyordu, şimdi hala nasıl bir önem taşıyor. Veya günümüz bağlamına taşınabilir ve bugünün olaylarında keşfedilebilir güvenlik ve güvenin önemi.

Grup anlaşmanızın ne kadar iyi işleyip işlemediğini birlikte değerlendirmek için önceliğiniz bu olsun. Sınıfın tüm üyelerinin güvenliğini ve güven duygusunu daha iyi desteklemek için bu keşfi sürdürüp geliştirin.

 

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm