Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-33.Hafta

Bir şeyler başınıza mı geliyor, siz mi yaşıyorsunuz? Geçen derste küçük bir anlaşmazlık yaşadığımız ve meseleyi ele alıp nihayete erdirmekten kaçındığımız bir çocukla aramızda, bu derste de istemediğimiz bir şeyler olacağı düşüncesiyle sınıfa girdiğimiz anda aslında bu anlaşmazlığı sürdürme, hatta derinleştirme seçimimizi yapmış oluyoruz.

Seçtiğimiz düşünce biçiminin hayatımıza yön verdiği farkındalığı olmaksızın kendimizi kaderin oynadığı oyunların kurbanı olarak görmemiz mümkün. Üstelik böyle yaşamak bütün sıkıcılığına ve üst üste biriken olumsuz deneyimlere rağmen bir o kadar da hafif. Başımıza gelenlerden kimse sorumlu tutamaz bizi. Bunları yazarken gözümün önüne elindeki bardağı yere atıp kırdıktan sonra bardağın kırılmasının sorumlusunu arar gibi etrafa bakınan biri geliyor.

Bir durum daha hayal edelim: Gece gündüz çalışıp sınıfımızla bir oyun çıkarmış ve sahnelemişiz. Çocuklar bu oyunda çiçek açmış, hiç bilmediğiniz yönleriyle bizim ve arkadaşlarının hayatına katkıda bulunmuş; tüm okul topluluğunun öğrenme, eğlence ve aidiyet ihtiyacını karşılamışlar. Arkadaşlarımız gelip tebrik ediyor bizi; biz bütün bunların farkında değiliz, nasıl oldu da böyle güzel sonuçlar aldık şaşkınız gibi davranıyoruz.

Niyetimiz neydi yukarıdaki durumlarda? Öğretmenlik yapmaya kalktığımızda niyetimiz neydi? Öğretmenlik deneyimimizi bir slalom sporcusunun ustalığı ile sürekli bir şeylerden kaçınarak mı yaşamak istiyoruz; yoksa bilinçli seçimlerin yönlendirdiği eylemlerimizin sorumluluğunu alıp her geçen gün güçlenerek mi?

33. Hafta

Düşünme biçiminizi bilinçli olarak seçebilirsiniz. Dinleme biçiminizi seçebilirsiniz. Konuşma biçiminizi seçebilirsiniz. Ne yapacağınızı seçebilirsiniz.

Davranışlarımızın istenmedik sonuçlarının çoğu bilinçsiz düşünme, dinleme, konuşma ve davranma alışkanlıklarımızın sonucudur.

Kendinizi bir düşüncenin ortasında yakalayın. Birini dinlerken kendinizi fark edin. Bir eylemde bulunurken bakın kendinize. Düşüncelerinizi, dinleme ve eyleme biçiminizi seçiyor musunuz?

Seçseydiniz hayatınızda neler farklı olurdu?

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm