Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-36.Hafta

Şiddetsiz İletişim bana ilk kez hayatımın akış kanallarını kendi elimle ve her defasında yeniden aynı şekilde nasıl tıkadığımı gösterdiğinde çok etkilenmiştim. Hayal meyal kendi kendime yaşadığım farkındalıklar da vardı ama aldığım eğitimler ve okuduklarım o sisli farkındalıkları bir arkeolog becerikliliğiyle süpürüp gittikçe açığa çıkardı. Çocukken koşarken bir kaç kez alnımın aynı yerini duvara çarptığımı hatırlıyorum. Alnımdaki şiş sanki hep vardı diye düşünebilirdi beni önceden tanımayanlar. İşte bir ihtiyacımızı hep aynı yolla karşılamaya çalışmak aynı bu çocukken şişi bir türlü inmeyen ağrılı alnımı çağrıştırıyor bana.

Özel yaşamınızda dinlenme, eğlence gibi ihtiyaçlarınızı nasıl karşıladığınıza dikkat edin, hatta küçük notlar alın günlüğünüze. Sonra her defasında yeni bir yol bulmayı deneyin. Bir ihtiyacınızı on farklı yolla karşıladığınızda kendinizi kutladığınız minik partiler düzenleyin. İhtiyaçları karşılamak adına attığınız her farklı adım bir sonraki için yaratıcılığınızı geliştirecek. Her geçen gün seçeneklerinizin bollaştığını, sizin de bu bereketli topraklarda yeşerip geliştiğinizi göreceksiniz. Bir kaç egzersizden sonra aynı pratiği kolaylıkla sınıfınıza da taşıyabilirsiniz.

 36. Hafta

Sürekli olarak ihtiyaçlarınızı karşılamanın yeni yollarını öğrenebilirsiniz.

Öğrencilerinizin tartıştığını duyduğunuzda kendinizi üzgün hissederseniz uyum-ahenk, işbirliği ve sakinlik ihtiyaçlarınızı fark edebilirsiniz. Bu ihtiyaçlar zihninizdeyken onları karşılayacak olası stratejileri düşünmeniz mümkün olur.

Bir dahaki sefere bir ihtiyacınızın karşılanmadığını fark ettiğinizde öğrencilerinizle davranışlarına ve bu davranışların sizi nasıl etkilediğine ilişkin konuşun. Veya diğer öğretmenlerle , öğrencileri uyum-ahenk içinde davranmaya teşvik etmek için neler yaptıkları hakkında konuşun. Veya, bir-iki öğrenciyle bireysel görüşmeler yapın. Bir başka strateji de tartışan öğrencilerle biraz problem çözme egzersizi yapmak olabilir.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm