Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-37.Hafta

Okulun son haftasına geldik. Bir okul yılı boyunca istedim ki bu haftalar kendimizle ve çocuklarımızla bağlantıda, kendimize ve çocuklarımıza şefkatle geçsin. Birlikte Şiddetsiz İletişimden ve Sura Hart’tan ilham alarak; zaman zaman kaybettiğimiz canlılığımızı saklandığı yerlerden çekip çıkaralım, onu besleyip yeşertmeye devam edelim. Çok merak ediyorum siz okuyanların bu yazılar ve çevirilerle nasıl bir maceranız olduğunu. Şimdi en yorgun, en coşkulu günler; gözlerimizin önünden hızla akan film şeritleri. Yaptıklarımız, yapamadıklarımız, seneye yapacaklarımız; yavaş yavaş boşalan okul, sınıflardaki hüzünlü kitaplar ve birden kendimizi bambaşka bir yerde bulacağız. Çok sıcak olacak belki ama siz yine de yanınıza bir not defteri almayı ihmal etmeyin. Yazıları sürekli okuyup günlük tutmaya başladıysanız veya zaten bunu hep yapan biriyseniz tatilde de devam edin. Zamanınızın bir bölümünü hayatınızın bereketini artırmaya yarayacak bir egzersize ayırın. Egzersizin ayrıntılarını aşağıda bulacaksınız. Yaptıklarınızı yazmak inanın çok iyi gelecek. Dönüp okuduğunuzda örneğin, ihtiyaç sepetlerinizin bin bir çeşit seçimle dolup taştığını görünce şaşıracaksınız. Belki tatilin o en sıcak günlerinin en sıcak öğleden sonraları bile zenginleşir kim bilir?

37. Hafta

İhtiyaçları karşılamak, ister kendinizinkiler olsun ister başkalarının ihtiyaçlarını karşılamasına yardım etmek, devam eden bir süreçtir.

Bazen bu süreci adımlara bölerek düşünmek işe yarar. Kendi ihtiyaçlarınızın sorumluluğunu almak için aşağıdaki beş adımı deneyin:

  1. İhtiyacı belirleyin.
  2. İhtiyacı karşılamak için bir strateji seçin.
  3. Stratejiyi deneyin.
  4. Stratejiyi değerlendirin. İşe yarıyor mu?
  5. Stratejiyi revize edin veya başka bir strateji deneyin.

Bu adımları yararlı bulursanız öğrencilerinizle de paylaşmak isteyebilirsiniz.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm