Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-4.Hafta

“Ne kadar disiplinsiz bir sınıf!”, “Bu öğretmenimiz çok iyi ama biraz da disiplinli olmayı öğrenmeli”, “Çocuklar hiç mi disiplin yok sizde!”, “Okul müdürünün çocukların böyle disiplinsiz davranışlarına göz yumması!” Bu cümleleri çoğaltmak mümkün. Yıllar geçiyor, yaşantılar hayal bile edemediğimiz hız ve biçimde değişiyor, cümleler değişmiyor. Bir mektubun gelmesini aylarca bekleyen bir nesille e-maili yavaş bulan bir neslin aynı söyleme maruz kalması bana çok acıklı geliyor.

Disiplin sözcüğünün TDK sözlüğündeki karşılığına baktığımızda aşağıdaki tanımlarla karşılaşıyoruz:

  1. Bir topluluğun, yasalarına ve düzenle ilgili yazılı veya yazısız kurallarına titizlik ve özenle uyması durumu, sıkı düzen, düzence, düzen bağı, zapturapt
  1. Kişilerin içinde yaşadıkları topluluğun genel düşünce ve davranışlarına uymalarını sağlamak amacıyla alınan önlemlerin bütünü

Merakının peşinde koşmak, bu koşuda zihnin ve duyguların bir yerden bir başkasına konup kalkması, her öğrenmenin verdiği eşsiz tadın yeni merakların maceralarını başlatmasının zapturapt altında veya bir önlemler bütünü ile tanımlanan sınıf ikliminde gerçekleşmesini beklemek mümkün mü? Öğrenme süreci her defasında biricikliğimizi keşfettiğimiz bir yolculuk iken “topluluğun genel düşünce ve davranışlarına uymamız”ın sağlandığı bir ortamda bulunmaya zorlanmak…

Bunca tarih ve birikimi bugünden yarına dönüştürmek çok kolay olmasa da; yılgınlığa düşmeden önce kendi farkındalığınızı oluşturup yaşantınızdan “disiplin” sözcüğünü çıkardığınızda olabilecekleri hayal ederek başlayabilirsiniz işe. Disiplin tortusundan arınıp otantik benliğinize dönebildiğiniz her an, öğrencileriniz size öyle değerli karşılıklar verecekler ki öğretmenlik deneyiminizin nasıl zenginleştiğine keyifle şaşıracaksınız.

4. Hafta

Öğretmenler ne yaşıyorsa öğrenciler onu öğrenir.

Öğretmenler öğrencilerin duygu ve ihtiyaçları ile empati kurarlarsa, öğrenciler 1) ihtiyaçlarının dikkate alındığını 2) okuldaki  arkadaşlarının ihtiyaçları ile nasıl empati kuracaklarını öğrenirler.

Bu değerli öğrenme, sınıftaki duygusal güvenliği ve güveni artırır; bu durum da öğrenme sürecinde daha çok işbirliği ve dayanışmanın gerçekleşmesi ile sonuçlanır.

Bir daha, bir öğrenciyi “disipline etme”ye kalkıştığınızda, bunu yapmak yerine öğrencinin davranışının ardındaki duygu ve ihtiyaçlarını tahmin etmeyi deneyin.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm