Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-5.Hafta

Dört okul haftasını ardımızda  bıraktık. Yıl boyu tekrar edeceğimiz “Ne çabuk geçti zaman” ile “Zaman geçmek bilmiyor” polaritesini ilk yaşadığımız günler tam da bu günlerdir işte. Geçen zamana değil de bu zaman zarfında neler yaptığımıza odaklanırsak cümlelerimiz de dönüşür belki. 

Öğrencilerinizin sizinle ve birbirleriyle nasıl ilişki kurduklarını, bu süreçteki ayrıntıları gözlemleyip üzerine kafa yordunuz mu? Sınıfınızda fiziksel güvenliği sağlamak için yaptığınız düzenlemeler günlük rutinleri nasıl etkiledi? Öğrenemediğini düşündüğünüz çocukların nasıl dertleri var? Sizin dikkatinizi neler dağıtıyor sınıfta en çok? Sınıf yaşantısını olumsuz etkilediğini düşündüğünüz bir şeyler tekrar etmeye mi başladı? 

Soruları çeşitlendirerek artırmak mümkün. Biricik öğretmenlik deneyimizde hangi sorular döndü bu beş hafta içinde en çok sizin kafanızda? Sorularınızı ve gözlemlerinizi yazdığınız bir günlük tutmaya ne dersiniz? Sınıfınızdaki duygusal güvenliği sağlama yolundaki ilk farkındalığı belki de yazdıklarınızı yeni deneyimlerin ardından okuduğunuzda; veya yazdıklarınızla sınıfta bir kez daha karşılaştığınızda yaşayacaksınız. 

5. Hafta 

Beynin duygusal merkezi öyle güçlüdür ki düşmanlık, öfke, korku ve kaygı gibi negatif duygular karşısında beynin fonksiyonlarını otomatik olarak temel hayatta kalma düzeyine indirir.  

Akademik veya sosyal baskıların, cezalandırılma tehdidinin veya akran zorbalığının baskın olduğu bir ortamın öğrencinin öğrenmesine yapabileceği etkiyi gözünüzün önüne getirin. 

Böyle bir ortamda, beynin akıl yürütme merkezi durur ve öğrenciler otomatik olarak kaçmaya, savaşmaya veya donakalmaya hazırlanırlar. Beyin hayatta kalma ihtiyaçları ile öylesine meşguldür ki öğrenciler zihnin öğrenme için gerektirdiği kompleks aktiviteleri yapamazlar. Merakları, öğrenme arzuları ve odaklanma becerileri abartılı bir tetikte olma hali ve  acil korunma ve güvenlik ihtiyacı tarafından gasp edilmiştir.  

Kendinizde ve öğrencilerinizde böyle durumların oluştuğu anlara bakın. Öğrenme ortamınızda duygusal güvenliği artırmak için ne yapabilirsiniz?  

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm