Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-6.Hafta

Ana dilinizde yazan çok sevdiğiniz bir yazar, özellikle de şair okuyunca size de bana olanlar oluyordur tahmin ediyorum. “Ben gerçekten de bu kadınla aynı dili mi konuşuyorum?” diye sorduğum çok olmuştur kendime herhangi bir anın veya imajın ustalıkla dile geldiğini görüp o sayede capcanlı bana ulaştığını deneyimlediğimde.

Şiirden açmışken sözü, her ne kadar “kelimeler kifayetsiz” olsa da kendimizi ifade ederken sözcükçe zenginleşmek bütünsel olarak da güçlendirecektir bizi. Hele de konu duygular ise. Duygu, düşünce ve yargıları birbirinden ayırt etme; zihindeki geçmişten kalan tortuları bir arkeolog gibi süpürüp asıl duyguyu ortaya çıkarma yolculuğunda ortaya çıkanlara bir ad
veremeyip öylece kalabiliriz başlangıçta.

Nasıl sınıfta çocuklarımızın adını ilk günlerde öğrenip onlara olabildiğince eşdeğerli adlarıyla seslenmek onları görünür kılmaya ve aidiyet ihtiyaçlarını karşılamaya yardım ediyorsa; duyguların adlarını bilmek ve ifade etmek de onlara sahip çıkmak ve sorumluluğunu almak yolunda önemli bir adım hepimiz için.
Bu yolculuğa sınıfta öğrencilerinizle çıkmak ise tadına doyum olmayacak bir maceraya başlamak olacak sizin için. Onlar capcanlı duygularıyla karşınıza dikilecekler. Artlarında yirmi yıl olmadığından, yirmi yıl önce herhangi bir nedenle bir köşeye itip adını unuttukları duygu kazılmayı bekleyen defineleri de olmayacak. Öğrencilerinize duygularını ifade edecekleri
alanı yarattığınızda siz de kendinizi hem birey hem de öğretmen olarak her gün ve günler geçtikçe her an yeniden keşfedeceksiniz.

6. Hafta
Geniş kapsamlı bir duygu sözcükleri dağarcığı; insanın kendisi ile derin bir bağlantı kurma ve kendisini gelişmiş bir biçimde başkalarına ifade etme becerisi sağlar. Bu beceriler herhangi bir öğrenme ortamındaki şefkati güçlendirir.

Öğrencilerinize duygu sözcükleri dağarcıklarını geliştirmeleri için yardım edin.

Öğrencilerinizle birlikte duygu sözcüklerinin bir listesini yapın ve aradan kaç gün geçerse geçsin her gün listeye yeni bir sözcük ekleyin. Duygu sözcükleri listenizi sınıfınızda herkes için önemli olan bir yere yerleştirin.

Öğrencileriniz listede olmayan bir şey hissettikleri her seferde, onları duygularını yüksek sesle ifade etmeye veya tahtaya yazmaya davet edin.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm