Şefkatli Eğitmen Olmak İçin-7.Hafta

Nöbet tutarken üşüdüğünüz halde bir meslektaşınızdan öğretmenler odasına gidip hırkanızı getirmesini veya beş dakika için sizin yerinize nöbet tutmasını isteyememek, bir fincan çay veya kahve içmeden günün sonuna erişmek, sınıftaki öğretmen sandalyesine oturduğunuz anda bunu günlerdir ilk defa yaptığınızı fark edip şaşırmak, tek boş zamanınızı herhangi bir randevu almaksızın görüşmeye gelen bir ebeveyn ile geçirmek…

Yukarıdaki örnekleri çoğaltmak mümkün. Bütün bunları en iyi niyetlerle, büyük bir adanmışlıkla yaparız. İlişki içinde olduğumuz çocuklara destek olmak, hayata katkıda bulunma ihtiyacımızı karşılamak için. Zamanla yorulur; minnacık şeylerden çevremizdekilere, hatta en yakın çalışma arkadaşlarımıza bile öfkelenir oluruz. Gülerek, eğlenerek geçirdiğimiz zamanları kolaylıkla sıkıntı ve mağduriyetle değiştirir hale geliriz.

Bu olumsuz durumun nedeni; alan, dinlenme, kolaylık, rahatlık, eğlence ve bir sürü fiziksel ihtiyacımızdan kendi seçimizle vazgeçmiş ve vazgeçtiğimizi çoktan unutmuş olmamızdır. Bir okul günü boyunca bir öğretmen nelere ihtiyaç duyar? Bir okul günü boyunca öğretmenlik kimliğimiz dışında bizi biz yapan biricikliğimizle nelere ihtiyaç duyarız? Haydi hep birlikte ihtiyaçlarımızı hatırlayıp bu ihtiyaçları karşılamaktan ne zaman ve nasıl vazgeçtiğimizi fark edelim. Ancak bu farkındalıkla yeniden gücümüzü elimize alıp öğrencilerimize birlikte mutlu öğrenmeler deneyimleyebiliriz. Bu farkındalıkla öğrencilerimizle kurduğumuz bağı da güçlendirir ve böylelikle onların kendi ihtiyaçlarını fark etmeleri için gereken zemini çok daha kolay hazırlarız.

7. Hafta

Geniş bir yelpazeye yayılan ihtiyaçlar sözcük dağarcığı kendinizle daha derin bir bağlantı ve kendinizi başkalarına daha kolay ifade etme yetisi sağlar. Tüm yaşamınız boyunca önemini koruyacak becerilerdir bunlar.

Öğrencilerinize ihtiyaç sözcükleri dağarcıklarını genişletmeleri için yardım edin.

Aynı, duygu sözcükleri dağarcığınız için yaptığınız gibi öğrencilerinizle birlikte bir ihtiyaç sözcükleri listesi hazırlayın ve bu listeyi sınıfınızın önemli bir yerine koyun.

Her gün bu listeye yeni bir sözcük ekleyin ve bu uğraşı olabildiğince çok gün sürdürmeyi deneyin. İhtiyaçlarını ifade eden yeni bir sözcük keşfettikleri her seferinde, öğrencilerinizi bu sözcüğü yüksek sesle söylemeye veya tahtaya yazmaya davet edin.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm