Şefkatli Eğitmen Olmak İçin

Okullar açıldı açılacak. Karnımızda kelebekler, bagajımızda hayal kırıklıkları, yaz tatili ile yıkanmış kalplerimizde tazelenmiş umutlarımızla sınıflara gireceğiz yakında. Bakalım bu yıl neler olacak? Ne kadar öğrenme yeşertebileceğiz sınıflarımızda, hayallerimizi somutlaştırdığımız yaşantıların keyfine varabilecek miyiz?

On beş yılı aşkın öğretmenlik ve yöneticilik yaşamımda hiç bıkmadığım hafif bir kaygı ile besli bir heyecan bu. Yılbaşlarındaki doğum günlerindeki gözün önünden geçen film şeritleri ve bu şeritlere eklenecek yeni maceraların hayallerini hatırlatıyor bana okul yılı başlangıçları.

Tatilde bir süre dinlenmek ve ardından her baktığım şeyde okulda yapacaklarımı görmek. Öğretmenlik deneyimimde çocuklarla paylaşacaklarımın sağlam bilgi ve altyapısına sahip olmak, ayrıntılı plan yapmak, eksiksiz materyalle sınıfa gitmek işimi çok kolaylaştırdı ama çocukların aklında kalan ve onları benim paylaştıklarımı dinlemek için motive eden en temel şey aramızda kurulan ilişkiydi.

Kendi deneyimlerimle keşfettiğim bu sırrı yıllar sonra bir BBOM Öğretmen Köyü eğitiminde Sura Hart derli toplu tutuşturuverdi elime. Bir sürü alet edevat geliştirmiş biz yıpranmayalım, arada çocukları da telef etmeyelim diye. Üstelik de bu sır Şiddetsiz İletişimden besleniyor.

Bilgeliğini ve deneyimini aşağıda bağlantısını bulacağınız web sayfasından düzenli olarak paylaşan “The Compassionate Classroom”un (Şefkatli Sınıf) da yazarları olan Sura Hart ve Victoria Kindle Hodson’ın paylaşımlarının çevirilerini bulacaksınız burada her hafta. Bu yılki eğitim-öğretim yılı yolculuğunuzda ilham olması dileğiyle…

http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

1. Hafta

Kendilerinden sınıf yaşamına aktif olarak katkıda bulunmaları istendiğinde, öğrenciler genellikle hevesli katılımcılar olmaya meyillidirler. Şiddetsiz İletişimin özünde karşılıklı anlaşmaya dayalı bir vizyon yaratmak vardır.

Öğrencilerinizle birlikte geçirmek istediğiniz okul yılına dair bir vizyon belirleyin. Bu vizyonu yazın. Resimlerini çizin. Vizyonla ilgili konuşun. Ardından bu vizyonu ne tür davranışların destekleyeceği ile ilgili bir grup anlaşması yapın. Anlaşmayı çocuklara imzalatın ve görebilecekleri bir yere asın.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

Bir hafta koşturmacayla çabucak geçti. Planlar istediğimiz gibi gitmedi,  öğrenmeler üst üste yığıldı, düşünüp sindirmeye hiç vakit olmadı. Şimdiden müfredatın iki-üç gün gerisinde, bir sonraki haftanın olan larını revize etmeye vakit bulamayan kaybolmuş bir halde olabiliriz. Çok kısa bir kahve arası verip bir süre kendi kendinize kalın. Geçen haftanın nasıl geçtiğini gözden geçirin, öğrencilerinizle kurmaya başladığınız bağlar için kendinizi kutlayın. Bu yıl müfredatı tamamlamanın yanında ve çok daha ötesinde yapacağınız işlerin tohumlarını ekmeye başladınız geçen hafta!

2. Hafta

Öğrenmek öğrenciler için sınıfa getirdikleri bir sürü ihtiyaçtan sadece biridir. 

İlişki tabanlı bir sınıfta; güvenlik, güven, öğrencilerin ihtiyaçları, öğretmenlerin ihtiyaçları ve iletişim biçimleri kullanılan müfredat için tarih, yabancı dil, fen bilimleri ve diğer akademik konular kadar önemlidir. 

Sınıfta izlediğiniz müfredat bu değerleri nasıl yansıtıyor? Kullandığınız müfredatta bu değerleri daha güçlü yansıtmaya yarayacak değişiklikler yapmak ister misiniz?

Önyazı ve Çeviri: Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

Hans Christian Andersen’in “Prenses ve Nohut Tanesi” masalını bilmeyeniniz var mı? Fırtınalı bir gecede sarayın kapısı hızlı hızlı vurulur. Yağmurdan üstü başı darmadağın olmuş, elbisesi yırtıklar içinde bir genç kadındır kapıdaki. Prenses olduğunu iddia edince, oğlunu gerçek bir prensesle evlendirmeye niyetli kraliçe bu genç ve güzel kadını bir sınavdan geçirmeye karar verir. Gece olur, yatma vakti gelir. Kraliçe hizmetkarlarından özel bir yatak hazırlamalarını ister. Sarayın en pofuduk yirmi yatağı üst üste dizilir, altında da iyisinden yirmi şilte düzülür. Şiltelerin altına yerleştirilen minik çiğ nohut tanesi yüzünden genç güzel kadının gözüne uyku girmeyecek, geçirdiği bu rahatsız gece ile gerçek prenses olduğunu ispat edecektir.

Bu masalı henüz okuma yazma bilmezken evdeki masal kırkbeşliklerinden dinleyip öğrenmiştim. Sonra da hiç aklımdan çıkmadı. Yeri ve zamanı geldiğinde saklandığı kovuktan başını çıkarıp kendini bana hatırlattı. Öğrenmemi engelleyen beni rahatsız eden bir şeylerin olduğunu hatırladığım anlarda da zihnim bu masalı konuk eder. Prenses olmasak da öğrenme ortamlarında kırk şiltenin altındaki nohut tanesinden etkileniriz hepimiz. Kendimizi güvende hissettiğimiz fiziksel ihtiyaçlarımız karşılanmıyorsa odağımızı toplamakta güçlük çekeriz. Pek çoğu nohut tanesi kadar küçüktür. Bazen bir yudum su, bazen açılan bir pencere. Öğrenme ortamlarında çocuklarımızla yaşantımızda güvenli ortam yaratmaya yönelik fiziksel farkındalığımızı geliştirmek için gün sonunda bir gün boyunca kullandığımız mekanları şöyle kısaca bir gözümüzün önüne getirip notlar almak. Sonra da bu notlar içinden yapabileceğimiz en küçük düzenlemelerle işe başlamak. O küçük düzenlemelerle kat ettiğiniz yollara inanamayacaksınız, bazen bu düzenlemelerin hiç beklemediğiniz bir biçimde sınıfınızdaki duygusal güvenliğe de hizmet ettiğini göreceksiniz.

3. Hafta

Öğrencilerin güvende oldukları ve güvenebildikleri yerde öğretmenler de şefkat ve derinlemesine öğrenmenin tohumlarını bulacaktır.

Sınıfta güvenli alan ve güven tesisi için harcanan zaman, eğitimcilerin en çok arzuladığı şey olan derinlemesine öğrenmenin yeşerdiği şefkatli öğrenme topluluğunu yaratabilir.

Öğrencilerinizle birlikte, herkes için güvenlik ve güvenin önemini keşfedin. Bu süreç, tarihsel bir bağlamda gerçekleştirilebilir – dünyanın her bir parçasında yaşayan bütün insanlar için eskiden nasıl bir önem taşıyordu, şimdi hala nasıl bir önem taşıyor. Veya günümüz bağlamına taşınabilir ve bugünün olaylarında keşfedilebilir güvenlik ve güvenin önemi.

Grup anlaşmanızın ne kadar iyi işleyip işlemediğini birlikte değerlendirmek için önceliğiniz bu olsun. Sınıfın tüm üyelerinin güvenliğini ve güven duygusunu daha iyi desteklemek için bu keşfi sürdürüp geliştirin.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

“Ne kadar disiplinsiz bir sınıf!”, “Bu öğretmenimiz çok iyi ama biraz da disiplinli olmayı öğrenmeli”, “Çocuklar hiç mi disiplin yok sizde!”, “Okul müdürünün çocukların böyle disiplinsiz davranışlarına göz yumması!” Bu cümleleri çoğaltmak mümkün. Yıllar geçiyor, yaşantılar hayal bile edemediğimiz hız ve biçimde değişiyor, cümleler değişmiyor. Bir mektubun gelmesini aylarca bekleyen bir nesille e-maili yavaş bulan bir neslin aynı söyleme maruz kalması bana çok acıklı geliyor.

Disiplin sözcüğünün TDK sözlüğündeki karşılığına baktığımızda aşağıdaki tanımlarla karşılaşıyoruz:

  1. Bir topluluğun, yasalarına ve düzenle ilgili yazılı veya yazısız kurallarına titizlik ve özenle uyması durumu, sıkı düzen, düzence, düzen bağı, zapturapt
  1. Kişilerin içinde yaşadıkları topluluğun genel düşünce ve davranışlarına uymalarını sağlamak amacıyla alınan önlemlerin bütünü

Merakının peşinde koşmak, bu koşuda zihnin ve duyguların bir yerden bir başkasına konup kalkması, her öğrenmenin verdiği eşsiz tadın yeni merakların maceralarını başlatmasının zapturapt altında veya bir önlemler bütünü ile tanımlanan sınıf ikliminde gerçekleşmesini beklemek mümkün mü? Öğrenme süreci her defasında biricikliğimizi keşfettiğimiz bir yolculuk iken “topluluğun genel düşünce ve davranışlarına uymamız”ın sağlandığı bir ortamda bulunmaya zorlanmak…

Bunca tarih ve birikimi bugünden yarına dönüştürmek çok kolay olmasa da; yılgınlığa düşmeden önce kendi farkındalığınızı oluşturup yaşantınızdan “disiplin” sözcüğünü çıkardığınızda olabilecekleri hayal ederek başlayabilirsiniz işe. Disiplin tortusundan arınıp otantik benliğinize dönebildiğiniz her an, öğrencileriniz size öyle değerli karşılıklar verecekler ki öğretmenlik deneyiminizin nasıl zenginleştiğine keyifle şaşıracaksınız.

4. Hafta

Öğretmenler ne yaşıyorsa öğrenciler onu öğrenir.

Öğretmenler öğrencilerin duygu ve ihtiyaçları ile empati kurarlarsa, öğrenciler 1) ihtiyaçlarının dikkate alındığını 2) okuldaki  arkadaşlarının ihtiyaçları ile nasıl empati kuracaklarını öğrenirler.

Bu değerli öğrenme, sınıftaki duygusal güvenliği ve güveni artırır; bu durum da öğrenme sürecinde daha çok işbirliği ve dayanışmanın gerçekleşmesi ile sonuçlanır.

Bir daha, bir öğrenciyi “disipline etme”ye kalkıştığınızda, bunu yapmak yerine öğrencinin davranışının ardındaki duygu ve ihtiyaçlarını tahmin etmeyi deneyin.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

Dört okul haftasını ardımızda  bıraktık. Yıl boyu tekrar edeceğimiz “Ne çabuk geçti zaman” ile “Zaman geçmek bilmiyor” polaritesini ilk yaşadığımız günler tam da bu günlerdir işte. Geçen zamana değil de bu zaman zarfında neler yaptığımıza odaklanırsak cümlelerimiz de dönüşür belki. 

Öğrencilerinizin sizinle ve birbirleriyle nasıl ilişki kurduklarını, bu süreçteki ayrıntıları gözlemleyip üzerine kafa yordunuz mu? Sınıfınızda fiziksel güvenliği sağlamak için yaptığınız düzenlemeler günlük rutinleri nasıl etkiledi? Öğrenemediğini düşündüğünüz çocukların nasıl dertleri var? Sizin dikkatinizi neler dağıtıyor sınıfta en çok? Sınıf yaşantısını olumsuz etkilediğini düşündüğünüz bir şeyler tekrar etmeye mi başladı? 

Soruları çeşitlendirerek artırmak mümkün. Biricik öğretmenlik deneyimizde hangi sorular döndü bu beş hafta içinde en çok sizin kafanızda? Sorularınızı ve gözlemlerinizi yazdığınız bir günlük tutmaya ne dersiniz? Sınıfınızdaki duygusal güvenliği sağlama yolundaki ilk farkındalığı belki de yazdıklarınızı yeni deneyimlerin ardından okuduğunuzda; veya yazdıklarınızla sınıfta bir kez daha karşılaştığınızda yaşayacaksınız. 

5. Hafta 

Beynin duygusal merkezi öyle güçlüdür ki düşmanlık, öfke, korku ve kaygı gibi negatif duygular karşısında beynin fonksiyonlarını otomatik olarak temel hayatta kalma düzeyine indirir.  

Akademik veya sosyal baskıların, cezalandırılma tehdidinin veya akran zorbalığının baskın olduğu bir ortamın öğrencinin öğrenmesine yapabileceği etkiyi gözünüzün önüne getirin. 

Böyle bir ortamda, beynin akıl yürütme merkezi durur ve öğrenciler otomatik olarak kaçmaya, savaşmaya veya donakalmaya hazırlanırlar. Beyin hayatta kalma ihtiyaçları ile öylesine meşguldür ki öğrenciler zihnin öğrenme için gerektirdiği kompleks aktiviteleri yapamazlar. Merakları, öğrenme arzuları ve odaklanma becerileri abartılı bir tetikte olma hali ve  acil korunma ve güvenlik ihtiyacı tarafından gasp edilmiştir.  

Kendinizde ve öğrencilerinizde böyle durumların oluştuğu anlara bakın. Öğrenme ortamınızda duygusal güvenliği artırmak için ne yapabilirsiniz?  

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

Ana dilinizde yazan çok sevdiğiniz bir yazar, özellikle de şair okuyunca size de bana olanlar oluyordur tahmin ediyorum. “Ben gerçekten de bu kadınla aynı dili mi konuşuyorum?” diye sorduğum çok olmuştur kendime herhangi bir anın veya imajın ustalıkla dile geldiğini görüp o sayede capcanlı bana ulaştığını deneyimlediğimde.

Şiirden açmışken sözü, her ne kadar “kelimeler kifayetsiz” olsa da kendimizi ifade ederken sözcükçe zenginleşmek bütünsel olarak da güçlendirecektir bizi. Hele de konu duygular ise. Duygu, düşünce ve yargıları birbirinden ayırt etme; zihindeki geçmişten kalan tortuları bir arkeolog gibi süpürüp asıl duyguyu ortaya çıkarma yolculuğunda ortaya çıkanlara bir ad veremeyip öylece kalabiliriz başlangıçta.
Nasıl sınıfta çocuklarımızın adını ilk günlerde öğrenip onlara olabildiğince eşdeğerli adlarıyla seslenmek onları görünür kılmaya ve aidiyet ihtiyaçlarını karşılamaya yardım ediyorsa; duyguların adlarını bilmek ve ifade etmek de onlara sahip çıkmak ve sorumluluğunu almak yolunda önemli bir adım hepimiz için.

Bu yolculuğa sınıfta öğrencilerinizle çıkmak ise tadına doyum olmayacak bir maceraya başlamak olacak sizin için. Onlar capcanlı duygularıyla karşınıza dikilecekler. Artlarında yirmi yıl olmadığından, yirmi yıl önce herhangi bir nedenle bir köşeye itip adını unuttukları duygu kazılmayı bekleyen defineleri de olmayacak. Öğrencilerinize duygularını ifade edecekleri alanı yarattığınızda siz de kendinizi hem birey hem de öğretmen olarak her gün ve günler geçtikçe her an yeniden keşfedeceksiniz.

6. Hafta
Geniş kapsamlı bir duygu sözcükleri dağarcığı; insanın kendisi ile derin bir bağlantı kurma ve kendisini gelişmiş bir biçimde başkalarına ifade etme becerisi sağlar. Bu beceriler herhangi bir öğrenme ortamındaki şefkati güçlendirir.

Öğrencilerinize duygu sözcükleri dağarcıklarını geliştirmeleri için yardım edin.

Öğrencilerinizle birlikte duygu sözcüklerinin bir listesini yapın ve aradan kaç gün geçerse geçsin her gün listeye yeni bir sözcük ekleyin. Duygu sözcükleri listenizi sınıfınızda herkes için önemli olan bir yere yerleştirin.

Öğrencileriniz listede olmayan bir şey hissettikleri her seferde, onları duygularını yüksek sesle ifade etmeye veya tahtaya yazmaya davet edin.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

Nöbet tutarken üşüdüğünüz halde bir meslektaşınızdan öğretmenler odasına gidip hırkanızı getirmesini veya beş dakika için sizin yerinize nöbet tutmasını isteyememek, bir fincan çay veya kahve içmeden günün sonuna erişmek, sınıftaki öğretmen sandalyesine oturduğunuz anda bunu günlerdir ilk defa yaptığınızı fark edip şaşırmak, tek boş zamanınızı herhangi bir randevu almaksızın görüşmeye gelen bir ebeveyn ile geçirmek…

Yukarıdaki örnekleri çoğaltmak mümkün. Bütün bunları en iyi niyetlerle, büyük bir adanmışlıkla yaparız. İlişki içinde olduğumuz çocuklara destek olmak, hayata katkıda bulunma ihtiyacımızı karşılamak için. Zamanla yorulur; minnacık şeylerden çevremizdekilere, hatta en yakın çalışma arkadaşlarımıza bile öfkelenir oluruz. Gülerek, eğlenerek geçirdiğimiz zamanları kolaylıkla sıkıntı ve mağduriyetle değiştirir hale geliriz.

Bu olumsuz durumun nedeni; alan, dinlenme, kolaylık, rahatlık, eğlence ve bir sürü fiziksel ihtiyacımızdan kendi seçimizle vazgeçmiş ve vazgeçtiğimizi çoktan unutmuş olmamızdır. Bir okul günü boyunca bir öğretmen nelere ihtiyaç duyar? Bir okul günü boyunca öğretmenlik kimliğimiz dışında bizi biz yapan biricikliğimizle nelere ihtiyaç duyarız? Haydi hep birlikte ihtiyaçlarımızı hatırlayıp bu ihtiyaçları karşılamaktan ne zaman ve nasıl vazgeçtiğimizi fark edelim. Ancak bu farkındalıkla yeniden gücümüzü elimize alıp öğrencilerimize birlikte mutlu öğrenmeler deneyimleyebiliriz. Bu farkındalıkla öğrencilerimizle kurduğumuz bağı da güçlendirir ve böylelikle onların kendi ihtiyaçlarını fark etmeleri için gereken zemini çok daha kolay hazırlarız.

7. Hafta

Geniş bir yelpazeye yayılan ihtiyaçlar sözcük dağarcığı kendinizle daha derin bir bağlantı ve kendinizi başkalarına daha kolay ifade etme yetisi sağlar. Tüm yaşamınız boyunca önemini koruyacak becerilerdir bunlar.

Öğrencilerinize ihtiyaç sözcükleri dağarcıklarını genişletmeleri için yardım edin.

Aynı, duygu sözcükleri dağarcığınız için yaptığınız gibi öğrencilerinizle birlikte bir ihtiyaç sözcükleri listesi hazırlayın ve bu listeyi sınıfınızın önemli bir yerine koyun.

Her gün bu listeye yeni bir sözcük ekleyin ve bu uğraşı olabildiğince çok gün sürdürmeyi deneyin. İhtiyaçlarını ifade eden yeni bir sözcük keşfettikleri her seferinde, öğrencilerinizi bu sözcüğü yüksek sesle söylemeye veya tahtaya yazmaya davet edin.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

Barış olmadan öğrenmek üretmek de mümkün olmuyor. Barışı ancak burnumuzun dibinde, parmaklarımızın ucunda, kalbimizin ücra çeperlerinde arayıp yeşertmeye başlayabileceğimiz farkındalığına varmadan; küçük didişmeler ve büyük hamasi konuşmalar içinde yıllarca debeleniyor, yaşam iştahımızı kaybediyoruz. Okul deneyimlerimizi düşündüğümüzde aklımıza yapmak isteyip de yapamadığımız, istemeden yapmaya zorlandığımız bir dolu şey üşüşüyor. Bu tatsız deneyimler, içimizdeki barışı yitirmemiz yolunda çok önemli adımlar olarak hatıralarımıza yazılı. Bütün bunların üzerine bir de öğretmen olmayı, yaşamımızın büyük bir bölümünü okullarda geçirmeyi seçmek…

Bu seçimin ardında bilinçli bir motivasyon olabilir, bu motivasyon yıllar içinde sonradan da oluşabilir. Nasıl olursa olsun, hepimiz bizi memnun eden bir yaşam yaşayıp kendimizin ve başkalarının hayatına katkıda bulunmak isteriz. Yaptığımız işi sahiplenmek, içinde yaşadığımız topluluğa ait olmak bizi canlandırır.

Matematik dersinde öğretmenin toplama ve çıkarmayı birbirinden çok faklı iki şeymiş gibi öğretmesiyle başlayan matematiğe belki ilk yabancılaşma gibi biz de okulu çocukların öğrendiği bunun için de kendilerine söylenenleri yaptığı okuldan çıkınca da öğrenme eylemi sonlandırdığı mekanlar olarak gördüğümüzde yaptığımız işe dolasıyla da yaşamımızın büyük bir bölümüne yabancılaşırız. Yabancılaşma gözlem yapmamıza engel olur, gözlem yapamayınca duygu ve ihtiyaçlarımızın farkına varamayız. Karşılanmamış bir dolu ihtiyaç biriktirir zamanla öğrencilerimizin de aynı şeyi yapmaları için istemeden onlara rol model oluruz. Barışı kaybetmek için gerekli zemin hazırdır artık.

Öğretmenlik mesleğini seçme motivasyonumuzda barışı yeşertmeye katkı sunmanın olduğuna inanıyorum ben. Okulları katılımcı ve barışçıl öğrenme toplulukları olarak tasarlayıp yaşayabilmek, önce buna zaten hazır olarak doğmuş çocuklarımızı sonra da bizi canlandıracak. Bunu nasıl yapabileceğimize dair ipuçları var işte her hafta paylaştığımız kısa çevirilerde. Kendimizin ve öğrencilerimizin ihtiyaçlarını fark etmek ve bu ihtiyaçları karşılayacak stratejileri öğrencilerimizle birlikte arayıp bulmak da bunlardan biri.

8. Hafta

Öğrencilerin okula getirdikleri yegane ihtiyaç öğrenme değildir. Aidiyet, eğlence, özgürlük ve hayata katkıda bulunma ihtiyaçlarını da getirirler. Bu ihtiyaçlar kabul edilip karşılanmadığı sürece kendilerini yeterince güvende hissedemez ve bunun sonucu olarak da öğrenme sürecine tümüyle odaklanamazlar.

Öğrencileriniz için bir ihtiyaçlar listesi yaratın – okula gelirken yanlarında getirdikleri tüm ihtiyaçları içeren bir liste. En az haftada bir, herkesten bu listeye bakıp ihtiyaçlarının okulda nasıl karşılandığını ifade etmesini isteyin.

Elde ettiğiniz bu bilgileri sınıf tartışmalarınızın temeli olarak kullanın.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

“Öğretmen” kelimesinin tarihi ağırlığı bize hep en iyisini yapmamız gerektiğini söylüyor. Şekil verilen hamur, yontulan ahşap metaforlarıyla yoğurulup yontulmuşuz uzun zaman bizler de. Beynimizden kalbimize giden yolu tıkamış böyle yüzlerce metafor, söz, karşılaştırma, imalı bakış, jest, mimik.

Bütün bu tortuları bir iğne ile oymaya başlamak; içlerinden kalbimize ışık sızmasına izin vermek için hiçbir zaman geç değil. Bir önceki cümleyi kendi deneyimimden yola çıkıp yazdım. “Ben mükemmeliyetçiyim” hayıflanmalarımdaki kibri fark ettiğimde kendime ve çevreme karşı ne kadar acımasız olabildiğimi görmeye başladım. Farkındalık bir çırpıda dertlerime deva olmasa da artık bir şeyler istediğim gibi gitmediğinde kendimi ve başkalarını cezalandırmak yerine koyabileceğim yaratıcı stratejiler deneyebiliyorum.

Hayat deneylerden ibaret; zalim veya mağdur olmayı bırakıp kendimizi yanılmalarımızdaki öğrenmeye açabildiğimiz sürece yaşam enerjimiz de artıyor. Uzun ve ağır yüklü bir yolculuk bu. Biz yol aldıkça şefkat artıyor, yük hafifliyor.

9. Hafta

İnsanın kendini acımasızca eleştirme ve yargılama hali genellikle başkalarını da eleştirmesi ve yargılamasıyla sonuçlanır. Unutmayın … başkalarına şefkat kişinin kendine şefkatiyle başlar.

İhtiyaçlarınıza şefkatinizi artırmak için kendinize yönelttiğiniz ahlakçı yargıları tercüme etmeye zaman ayırın.

Kendinizi yargılandığınızı fark ettiğinizde, bu yargıyı bir deftere not edin. Yargılarınızı, hemen o an duygu ve ihtiyaçlara tercüme etmeye vaktiniz yoksa; günün sonunda yargılarınızın üzerinden geçin ve not ettiğiniz her bir yargının ardındaki ihtiyacı belirleyin.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

Küçük hiçbir şey yok. Hiçbir şey küçük değil. Küçük şeyler birbirine ekleniyor; çok eski küçük şeyle yepyeni bir tanesi birden birleşiveriyor, yepyeni küçük şey on yıl sonraki imkansız küçük şeyin hayalini kuruyor.
Hepimizin öğretmenlik deneyiminde biriktirdiği böyle küçük şeyler vardır. Öğrencilerimizle mevcudiyetimizle, özenimizle, kırılganlığınızı gizlemeden yaşadığımız anlarda kurduğumuz bağların farkında olmamışızdır. Yıllar geçer o biricik anlar onların yaşantılarında yeniden yeşerir bize de mesleğimizin en güzel armağanı olan sürpriz bir şükran ulaşır.
Öğretmenlik yolculuğumuzu; bu küçücük gibi görünen katkıları zamanında not edip kendimizi kutlayarak sürdürdüğümüzde her gün tazelenir, gün geçtikçe güçleniriz.
10. Hafta
Temel, evrensel insan ihtiyaçlarından biri kendinin ve başkalarının iyiliğine katkıda bulunmaktır.
Bir eğitimci olarak her gün  bir sürü katkıda bulunuyorsunuz. Akademik “başarı” bu kadar çok vurgulanırken, yaptığınız duygusal katkılara da gereken değeri verdiğinizden emin olun. Bazen öğrencilerinizin sahip oldukları potansiyele ulaşma becerilerini geliştirme konusunda en çok işe yarayan katkılar, görünüşte en küçük olanlardır.
Kendinize zaman ayırın ve öğrencilerinize, çalışma arkadaşlarınıza ve ebeveynlere yaptığınız katkıları bir not defterine yazarak fark edin. Bağlantı kurduğunuz o kısacık anları; öğrencinizi can kulağı ile dinlemek, ona mevcudiyetinizi sunmak için kendi duygu veya ihtiyaçlarınızla bağlantı kurduğunuz zamanları fark edin.  Başarılarınızın izini sürün ve her başarınızı kutlayın.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

Hayat boyu sınavlardan geçmiş ve mesleğini icra ederken de zamanının büyük bölümünü sınavlar hazırlayıp puanlayarak geçiren biz öğretmenler için “doğrular ve yanlışlar dünyası”ndan çıkmak, hatta kafamızı kaldırıp bir süreliğine bile olsun başka bir yere odaklanmak çok zor. “Aman öğrencilerimiz hata yapmasın!”, “Biz mi? Biz zaten her zaman doğru olanı gösteriyor, örnek olanı yapıyoruz.”

Sizin de içiniz sıkışıyor mu okurken bu cümleleri? Biz öğretmenler gerçekten de “doğru-yanlış”, “iyi-kötü”, “tam-eksik” belirleyici robotlar olarak mı var olmalıyız hayatta? Bizi en çok büyüleyen; ayaklarımızı yerden kesen, yaratıcılığımızı harekete geçiren bir görüntünün, kokunun, sesin iyisi kötüsü var mı? O anları hatırlayarak, kalbimizle beynimiz arasında biz doğmadan yüzyıllar önce koparılmış bağlantıların bir kaçını bulup belki şefkatli devreleri yeniden çalıştırabiliriz.

Bir kez sırrına erince kendimize şefkatin; hatalar artık öncesinde korkudan parelize eden, olduğunda hayatımızı zindan eden şeyler değil, ihtiyaçlarımızı keşfederken ve bu keşifle yeni öğrenmelere yelken açarken yol arkadaşlarımız olacaklar.

11. Hafta

Yaptığınız her şey, bir ihtiyaç karşılama çabasıdır.

Öğrenme ihtiyacınızı karşılamak için, biraz zaman ayırıp hata adını verdiğiniz şeylere bir bakın. Kendinizi yerden yere vurmak yerine, yapmış olduğunuz şeyi yaptığınızda hangi ihtiyacınızı karşılamaya çalıştığınızı belirleyin.

Sonra da, eylemlerinizle karşılanmamış olan ihtiyaçlarınızı belirleyin. Daha fazla ihtiyacınızı karşılamak için farklı yapabileceğiniz bir şey var mıydı?

Bu farkındalık sizin için yeni bir öğrenmeye vesile oldu mu?

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

Oyun oynamayı sever misiniz? Beklenmeyenin dürtmesi ile genişlemeye başlayan sınırlarınızla kahkahalar eşliğinde yol almayı? Kulağınıza durmadan risk almanızı fısıldayan, düştüğünüz yerlerden yaratıcı stratejilerle ve bedeninize pompalanan yaşam enerjisi ile kalkışınızı kutladığınız, en can arkadaşlarınızla kanlı bıçaklı olur gibi görünürken aslında size uzun zamandır yabancı sizlerin ziyaretiyle, hep birlikte bir şölene başladığınız oyunları?

Oyun kurmanın, oyuna içtenlikle dahil olmanın; içine doğduklarımızdan kafamızı kaldırıp yaratıcılığımızın koşturduğu yepyeni seçimler yapmaya başlamaktan hiçbir farkı yok. Hayattaki en ciddi işlerimiz aslında üç beş arkadaşımızla bir araya gelip kurduğumuz oyunlar olduğunda, zamanı bile oyunumuza davet edecek kadar özgür olabiliyoruz.

Biz öğretmenler ne kadar da şanslıyız ki seçimimizi bu yönde yaparsak eğer neredeyse mesleğimizin adını oyunbaz olarak değiştirecek kadar alanımız var. Ders dediğimiz şeyleri; tarih boyu insan yaşamında olup biten önemli gelişmeleri, bu gelişmelerin motivasyonunu, sonucunda hangi yolları açtığını çocuklarımızla birlikte kuracağımız oyunlarla anlayıp anlamlandırdığımız; bunları yaparken de ihtiyacımız olan becerileri kazandığımız alan ve zamanlar olarak görmemize engel olan ne?

Yaşantımıza katacağımız her şey gibi oyun, oyunbazlık ve eğlence de pratik istiyor elbette. Kendi yaşantımızda oyuna ve eğlenceye yer vermeden sınıfa ve okula bu rahatlığı, eğlenceyi ve yaratıcılığı getirmekte güçlük çekeceğimiz açık. Yine çok şanslıyız ki etrafımız henüz bu temel ihtiyaçlarını unutmamış olan, her anı büyük bir ustalıkla eğlenceye çevirmeye çalışan çocuklarla sarılı. Onları gözlemleyip oyuna bir yerinden biz de katılabiliriz.

12. Hafta

Eğlence ve oyun temel insani ihtiyaçlardır, dinlenecek vakit bulamayan öğretmenler için bile.

Öğretirken eğlenemiyorsanız artık, öğrencilerinizin yaşamlarındaki eğlence ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olmak için bir hayli çaba harcamak gerekebilir.  Eğlence için illa salıncakların, tahterevallilerin bulunduğu bir oyun alanı gerekli değildir. Nerede olursanız olun oyun oynayabilirsiniz – biraz yaratıcılık olsun yeter.

Eğlence/oyun ihtiyacınızı karşılamak için ne yapıyorsunuz? Yaptığınız şeyleri düzenli orak mı yapıyorsunuz? Bir yerden başlamak ister misiniz?

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

Birisi için önemli olduğunuzu nasıl anlarsınız? Hayatınızda sizin için önemli insanlar önemlerinin farkında mı? Yoksa bütün ilişkiler “ne gerek var, şimdi sırası mı, zamanım yok, zaten biliyor”larla desteklenen varsayımlar ve kurgularla mı sürüyor? Oysa önemi ifade etmenin ne çok yolu var.

Günümüzün çoğunu birlikte geçirdiğimiz, birlikte olmadığımızda da hayatlarına nasıl daha çok katkıda bulunacağımızı dert ettiğimiz öğrencilerimiz de biz öğretmenler için çok önemliler. Önemli olduklarını biliyorlar mı? Onlara önemli olduklarını bildirmek istiyor muyuz?

Aralık ayına geldik, birinci dönemin büyük bölümü ardımızda kaldı. Bu yıl tanıştığımız öğrencilerimiz ile ilgili bir sürü veri biriktirmiş olmalıyız hepimiz. Kim neye sevinir, neye üzülür? Kim çok üşür, kim on dakikadan fazla oturamaz, kim resim yapmayı, kim futbol oynamayı sever? Nasıl okurlar, nasıl yazarlar, nasıl dans ederler? Neden kaygılanırlar en çok, nelerin hayallerini kurarlar? Bütün bunları belki tesadüfen kaydetti zihniniz, belki de her öğrenciniz için sene başından beri düzenli notlar alıyorsunuz.

Bu verilere sahip olmak öğrencilerinizle ilişkilerinize nasıl etki ediyor? Öğrencilerinize sizin için ne kadar önemli olduklarını ifade ederken bu verileri kullanıyor musunuz? Konuşmak; özellikle de taktir ifade etmek zorluyorsa bizi, çoğunlukla sustuğumuz, göz temasında olduğumuz ve içtenlikle orada olup mevcudiyetimizi sunduğumuz dinlemeyle başlayabiliriz işe.

13. Hafta

Öğrencilerimizin düşünce ve duygularının bizim için önemli olduğunu bilmelerini istiyorsak, onları dinlemek ve görüşlerini dikkate almak için zaman ayıralım.

Günlüğünüze not alın: Öğrencilerinizi düzenli olarak dinlemek için zaman ayırıyor musunuz? Bu amaca yönelik olarak öğrencilerinizle bire bir toplantılar planlayabilirsiniz.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

Dürüst olmak; yıllar boyu saklamanın, mış gibi yapmanın öğütlendiği kültürlerde zamanla unutuluyor. Aralara “dürüst olmalısın”lar da serpiştirilince tamamen kafa ve kalp karıştırıcı bir resim çıkıyor ortaya.

Hatta kafa öyle karışıyor ki, kalple olan bağlantısını belki de bir daha kurmamak üzere koparıyor.

Dürüst olmak tam da bu bağlantının en güçlü olduğu anlarda gerçekleşiyor oysa. Dürüstlük yalan söylememekten ibaret değil, dille sınırlı değil. Doğru söylerken de dürüst olamamak mümkün. Kendimizi bütün duygu ve ihtiyaçlarımızla kucaklayıp ötekine sunmak dürüstlük, onun duygu ve ihtiyaçlarına tüm varlığımızla kucak açmaya hazır olmak. Son iki cümleyi yazarken bu hali hayal ettiğimde bile hayatta olmanın sevinci ile sarılıp sarmalanıyorum, güçlendiğimi görüyorum.

Çocuklar güçlü, çocuklar canlı ve dürüst. Belki bazıları yeni yeni öğrenmeye başlamışlar kaçak yolları; kendilerini ifade etmeyi denediklerinde can kulağı ile dinlenmedikleri için hevesleri kaçmış belki. Bazıları ustalaşmaya başlamış, zihin ve kalp arasındaki son telleri eğeliyorlar ustalıkla. Hangi yaşta, hangi deneyimde olursak olalım; kimse için, hiçbir şey için geç değil.  Kendimizle ve öğrencilerimizle kuracağımız ilk dürüst bağlantı diğerlerinin de ateşleyicisi olacak.

14. Hafta
Dürüstlük, öğrencilerimizin geliştirmesi “gereken” bir kişilik özelliği olmaktansa evrensel bir ihtiyaçtır.
Genç insanların bize karşı dürüst olanlarını bekliyorsak -gerçeği gördükleri gibi konuşmaları- bu mesajı iletmenin en iyi yolu:
  1. Onlarla dürüstçe konuşun ve
  2. Duyduğunuzu onaylamıyor veya beğenmiyor olsanız bile, onlar konuştuğunda saygıyla dinleyin.

Söylediklerini beğenmeseniz de, onaylamasınız da bir öğrencinin anlattıklarını dinleyebilir misiniz? Eğer yapamıyorsanız bu becerinizi geliştirmeyi düşünün.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

Öğrencilerimizle ilişkimiz, onlarla ilk karşılaşmamızdan itibaren başlayan etkileşimimizin her anında örülüp şekilleniyor. Çoğu zaman sözle, bazen konuşmadan jest ve mimiklerle onlara   duygu ve düşüncelerimizi iletiyoruz.

O gün sınıfta olmak istemeyen bir öğretmenin yapacağı etkinlik için masa ve sandalyeleri yerleştirirken öğrencilerine ilettiği mesajlarla; yapacağı etkinlik için heyecanla çalışmış, hazırladıklarının öğrencileri tarafından nasıl karşılanacağını merakla bekleyen bir öğretmenin aynı işi yaparken öğrencilerine ilettiği mesajın çok farklı olacağını tahmin edebilirsiniz.

Herhangi bir anda sınıftaki duruşumuz, yaklaşımımız, iletişim biçimimiz, kullandığımız dil; en minik detaylara kadar her şey sınıfımızın diğer sakinleri tarafından anında alınıp kayda geçirilecek; dün, ondan önceki gün ile ilişkilendirilerek anlamlandırılacak, bir sonraki ilişkilendirmede yerleştiği raftan alınan dek özenle saklanacaktır.

15. Hafta

Öğrencilerimizle temas ettiğimiz her noktada, onları nasıl gördüğümüz ve onların neleri başarabileceklerine inandığımız bilgisini aktarıyoruz.

Siz öğrencilerinize hangi mesajları iletiyorsunuz?

Öğrencileriniz aşağıdaki cümleyi nasıl tamamlar?

“Öğretmenim  _____ sever.”

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

İletişim sözlerden ibaret değildir. Ağzımızdan çıkanlara tarihimizin bavulundan gözlerimize, dudağımızın kıvrımına, omuzlarımıza dökülenler sözlerden daha güçlü ifadeler bırakır çoğu zaman. Her gün yeni bir başlangıç olsa da; eşimize, dostlarımıza, uzak yakın iletişim içine girdiğimiz herkese önceki karşılaşmaların tortularından arınmadığımız sürece üç gün , beş ay, yedi yıl öncenin etiketlerinin ardından bakarız. Görüntüleri önceden gördüklerimizi, söyledikleri önceden duyduklarımızı aşıp bize ulaşamaz. Bizi capcanlı tutacak o en güzel armağanı, merakı, elimizin tersiyle iter; “zaten bildiklerimiz”in sözde konforlu kollarında hem kendimize hem de iletişim içinde olduğumuz herkese hep aynı senaryoda aynı rolleri oynatır dururuz.

İçimizi bir süre için heyecanla dolduran yeni mekanlar, yeni insanlar da çok geçmeden etiketlenip paket edilirler ve o bildik köşelerdeki yerlerine yerleşirler. Oysa herkesin içinde bizim düşüncelerimizle sınırlayamayacağımız kadar capcanlı bir hayat var. Bu capcanlı ve biricik hayatların bizimle paylaşılmasına izin verdiğimizi hayal etmek sizi de heyecanlandırmıyor mu?

16. Hafta

Öğrencileriniz sınıfın kapısından içeri girdiğinde onları; paylaşacakları düşünceleri, duyguları, ihtiyaçları, becerileri, ilgi alanları, yetenekleri ve armağanları ile bütünlüklü insanlar olarak mı görüyorsunuz? Yoksa tembeller, rahatsızlık unsurları, yabaniler, talepkârlar ve asiler olarak mı?

Her günün başında ve tüm yıl boyunca düşünceleriniz genellikle sözlerinizden çok daha yüksek sesle iletişim kurar.

Öğrencilerinizi düşündüğünüzde aklınıza gelen on tane tanımlayıcı sözcük veya ifadeyi hızlıca defterinize yazın. Öğrencileriniz hakkında düşündükleriniz onların davranış biçimlerini etkiliyor olabilir mi?

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

2018’in ilk günü: Bir süredir ardımızda bıraktığımız yılı düşündük, tüm duyularımızla geçtiğimiz yıl deneyimlediklerimizi bir kez daha canlardık. İçimizi ısıtan her şeye şükranımızı sunduk, daha da ısındık. Bu sıcaklıkla yeni yıl için iyi dileklerimizi verdik, aldık. Pek çoğumuz her yıl yaptığımızı tekrar edip kendimize umutlu listeler hazırladık. Artık, bundan böyle, yarından tezi yok diye başladık listemizdeki cümlelere.

Bu listeleri tekrar şöyle bir içinizden geçirdiğinizde siz de her yıl en çok özlediğiniz şeyin hayata katkıda bulunmak olduğunu fark edeceksiniz. Hayata katkıda bulunma ihtiyacınızı karşıladığınız her anda hiç tanımadığınız bir yönünüzü keşfedip tazelendiğinizi hatırlayın. Biz öğretmenler armağanlarımızı paylaşıp katkıda bulunmak için pek çok kişiden daha da şanslıyız. Bolluk içinde yüzüyoruz ve öğrencilerimiz her gün hiç farkında olmadan onlarla paylaştığımız armağanlara cömertçe ayna tutuyorlar. Öğrencilerimizin elindeki aynalar biz öğretmenlerle karşılaşınca hemen lunapark aynalarına dönüşüveriyorlar.

Günlerimizi bu sürprizlerle dolu lunapark aynalarının içinde geçirdiğimizin farkında olduğumuz bereketli bir yıl diliyorum hepimize.

17. Hafta

İnsanlar her şeyden çok hayata katkıda bulunmak isterler – armağanlarımızı paylaşmak isteriz.

Çok çeşitlidir armağanlarımız, yeteneklerimiz ; herkesin   sunacağı katkı biriciktir şu yaşamda. Öğrencilerinizin yeteneklerini görmek ve onların sunduğu armağanları almak, onların aidiyet ve hayata katkıda bulunma ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlar.

Sınıfınızdaki öğrencilerinizin bir listesini yapın (özellikle de bağlantı kurmakta güçlük çektiklerinizin) ve sundukları armağanları isimlerinin karşısına not edin. Listenizi düzenli olarak yeni armağanlarla güncelleyin.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

“Evvel zaman içinde” diyerek başlamak istiyorum bu yazıya. Anlatacaklarımdan bugüne öyle çok eyledik öyle çok biriktirdik ki. Belgeleyemediklerimizin ve daha çok kişiye ulaştıramadıklarımızın yasını tutuyorum ara sıra. BBOM hayatıma girdiğinden beri, daha iyi bir ifadeyle ben BBOM çatısı altında bir şeyler yapmaya başladığımdan beri tek başına beni duygulandırmaya yeten “zaman” sözcüğü ile bile çoğu kez duygulanmaya zamanım olmuyor. Bir düşüneyim desem, çok kısa bir aralıkta yaşanan öyle çok şey üşüşüyor ki zihnime ve kalbime hangisinde durayım seçemiyorum. Bu yazı için seçtim birini, şimdi de zamanla uyumlu başlangıcı yapayım.

Bundan tam bir buçuk yıl önce, BBOM Öğretmen Köyü’nde ilk birlikte yaşama deneyimimizi gerçekleştirdiğimiz bir kamp yaptık. BBOMÖK Başlangıç Programında 6. ve 7. nesil katılımcılarımızı konuk etmemize çok az zaman kaldı bugünlerde. Kamp yaptığımız sırada ise ilk iki nesil vardı sadece, köyün hem kavramsal hem fiziksel hali ise hayalden gerçeğe dönüşme hızı ile o zaman küçücük olan topluluğumuzu büyülüyordu.

Kamp sırasında şartlar şimdikinden çok farklıydı. Kamp gecelerinden birinde köyün belki de ilk Vampir Köylü oyununu oynadığımızda birbirimizin yüzünü yıldızların aydınlatması ile zar zor görüyorduk. Bulaşığı hortumla yerde iki büklüm yıkıyorduk. Sürekli yürüyüp düşünüyorduk ne nerede olur diye. Gündüzleri güneş çok yakıcı hale gelmeden karar verip aramızda paylaştırdığımız fiziksel işlere dağılıyorduk. Ben araziden taşları toplayıp kenarlara yığma işine gönüllü olmuştum. Beş altı kişiydik grupta. Biz yapmasak olurdu bu işi, tamamını biz yapmadık, çok taş vardı, çok az katkımız oldu. Ama işte aslında lüzumsuz gibi görünen o taş toplama işinin bana düşündürdükleri, katkısı anlatamayacağım kadar çok.

Ağır bir işti, başta konuşmuyorduk. Bedenlerimizin hareketleri hayal meyal gözlerimize çarpıyordu. Cırcır böceklerinin eşliğinde ahenkli bir dansa dönüştü taş toplama kısa sürede. Biz daha önce bu grupla bir araya gelip eğitim konuşmuştuk, sunum hazırlamıştık, eğitim materyali üretmiştik. Birbirimizi tanıyorduk, birbirimize güveniyorduk. Ancak ilk kez birlikte çok güzel şeyler gerçekleştireceğimizi hayal ettiğimiz bir arazinin taşlarını temizliyorduk. Konuşmasak da hayallerimiz yorgun bedenlerimizden çıkıp bir araya geliyor taş yığınları yükseldikçe somutlaşıyordu. Kimse kimseye ne yapması gerektiğini söylemiyordu. Kararlı bir şekilde çalışıyorduk, birbirimizi kollayıp gözeterek. Patron yoktu, müdür, amir, şef yoktu. Hepimiz kendi kapasitesi ve gücünde bilmediği bir alanda emek veren bireylerdik. Bir saat içinde birlikte artık başka bir şeye dönüşmüştük, çok daha güçlü bir şeye.

Sonra yorulmaya başladık, bırakmak istemiyorduk. Mizah koştu geldi yardıma, içimizden biri “taşı gediğine koyuverdi”, bir başkası hapşırdı “taş üstünde taş bırakmadı”, biri çalışmasıyla herkese “taş çıkarttı”. İçinde taş sözcüğü geçen deyimler hızla akıyordu artık. Deyimlere şen kahkahalar eşlik ediyordu. Kahkahayla sarsılan bedenler bir taraftan dinlenip tazeleniyor, neşeyle tekrar işe sarılıyordu.

Biz o gün köy arazisinin taşlarını toplarken toprağa kahkahalarımızı dağıttık. Bugün o kahkahaların hangi köşeden hangi köylünün karşısına çıkacağı bilinmez. Her bir araya gelişte o kahkahalar yenilerini aşılar, her öğrenme şölene dönüşür.

Ben o kampta ve BBOM’daki hemen her varoluşumda “birlikte güç” kullanmayı deneyimledim, “birlikte güç” kullanmanın tadına vardım. Her deneyim beni çok büyüttü, geliştirdi, bir sonraki için güçlendirdi. “Üzerine güç” kullanıldığında her şeyin nasıl yabancılaşıp tatsızlaştığını, niyetle kopan bağlantının yıkıcı sonuçlarını gördüm.

Biz öğretmenler öyle şanslıyız ki sınıflarımızda, okullarımızda her gün bizi “birlikte güç” kullanmanın ustaları karşılıyor. Onların ustalıklarına kendimizi bırakarak yapacağımız gözlemlerle yaşayacağımız farkındalık eşsiz olacak. “Üzerine güç” kullanmaktan vazgeçtiğimiz her an neşeli öğrenmelerle dolu en güzel öğretmenlik anılarımıza yazılacak.

18. Hafta

Beden dili, “üzerine güç” veya “birlikte güç” kullanmak perspektifi ile mi konuştuğumuzu karşımızdakine geçirebilir.

Öğrencilerinize karşı nasıl bir beden diliniz var? Beden diliniz iletişim halindeyken neler söylüyor?

Boyları ne kadar kısa olursa olsun, “birlikte güç” perspektifinden konuşmak istediğimizi çocuklara iletmek için, onlarla göz teması kurarak konuşabilelim diye, çömelebilir veya  bir yere oturabiliriz. Bizden uzun boylu olan öğrencilerimizi de göz teması kurarak konuşabilelim diye oturmaya davet edebiliriz.

Öğrencilerinizin sizinle etkileşim halinde olduklarında hangi sıklıkla yukarı baktıklarına dikkat edin.

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm

Şiddetsiz İletişim ile tanışmadan önce, ilgimi çekmediğini düşündüğüm şeyleri dinlemekte çok zorlanırdım. Karşımdaki kişi çok uzun ve dallanıp budaklanan bir anlatımın kollarına bırakmak istediğinde kendini ben de onun rüzgarının şişirdiği yelkenliye binip hiç bilmediğim denizlere açılırken bulurdum kendimi. Özellikle de konuşan bana çok yakın biri ise onun gözlerimin çoktan başka diyarlara göçtüğünü fark edip uğradığı düş kırıklığını dile getirmesi ile çıktığım yolculuktan geri dönerdim ancak. Orada olmayı vaat edip olmamak; üstelik de bunu çok sevdiğiniz, sizi çok seven insanlara yapmak… Siz hangi tip dinlemeyenlerdensiniz? Benim gibi başka dünyalara mı dalıyorsunuz, yoksa en can alıcı yerde sözü alıp kendi hikayenizi anlatmaya mı başlıyorsunuz?

Dinleme egzersizleri benim çok işime yaradı. İlk yaptığım öncelikle kendimi tartmak oluyor, dinlemeye niyetli miyim onu yokluyorum ilk kendimde. Sonra da, paylaşım boyunca niyetimle ve dinlediğim kişiyle bağlantımı koruma konusunda farkındalığımı yüksek tutuyorum. Birlikte yarattığımız güvenli alanda ağzımı bile açmadan anlatanın yolculuğuna eşlik edebilmenin kıymetini daha ilk deneyimlememle bir şeyler dönüşmeye başladı içimde. Dinleyince duyabiliyormuş insan meğer karşısındakini, can kulağı ile dinlemek özenin, değer vermenin kısaca gönülden vermenin ne hoş bir yoluymuş. Her gün okula ne kadar dolu ajanda ile gidersek gidelim o en çok önemsediğimiz işlerin güçlerin, hayalini kurduğumuz öğrenmenin gelişmenin ancak öğrencilerimizle bağlantıda olduğumuzda gerçekleştiğinin farkında olmak bile pek çok şeyi değiştirecek. Bağlantıda olmanın ilk adımını çocuklarımızı can kulağı ile dinleyerek atacağız.

Dinlediğimiz ve bolca dinlendiğimiz bir tatil olsun…

19. Hafta
Öğrencileri dikkatle dinlemek onların dediklerine değer verdiğimizi ve onları ciddiye aldığımızı gösterir. Dinlemek öğrencilerin anlayış, bağlantı ve güven ihtiyaçlarını karşılar.

Sınıfınızda tek bir değişiklik yapabilecekseniz eğer, daha fazla dinlemek belki de değişikliklerin en önemlisidir. Herhangi bir gün boyunca, ne kadar konuştuğunuza ve ne kadar dinlediğinize dikkat edin. Zamanın yüzde kaçını konuşmaya, yüzde kaçını dinlemeye ayırıyorsunuz?

Önyazı ve Çeviri :Bediz Gürel

Kaynak:http://www.nonviolentcommunication.com/publisher/publisher.htm